CEDET z certyfikatem BREEAM Excellent
Rewitalizowany budynek dawnego domu handlowego SMYK otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie Excellent. To potwierdzenie najwyższej jakości budynku i znajdujących się w nim powierzchni. Za proces certyfikacji odpowiadała spółka Go4Energy, polska firma badawcza wyspecjalizowana w badaniach i analizach zużycia energii w budynkach oraz w opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie. Eksperci Go4Energy podkreślają szczególny nacisk, jaki inwestor projektu, spółka Immobel położyła na komfort użytkowników powierzchni.
„CEDET” stanowi nawiązanie do pierwotnej nazwy - Centralny Dom Towarowy (CDT). Przywrócona zostanie również historyczna elewacja zgodna z pierwszym projektem. Nowa odsłona jednej z ikon warszawskiej architektury łączyć będzie funkcje handlowe, które znajdą się na trzech kondygnacjach budynku (-1, 0, 1, łącznie ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych) z funkcjami biurowymi, mieszczącymi się na piętrach od pierwszego do szóstego. Cała powierzchnia budynku to ponad 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych. Budynek do użytku zostanie oddany jesienią 2017 roku. Ze względu na swoją lokalizację, historyczną rolę, a także duże znaczenie dla nowoczesnej Warszawy niezwykle ważne jest, by nowo powstające powierzchnie w budynku CEDET spełniały najwyższe rynkowe standardy w zakresie komfortu użytkujących je osób – mówi Patrycja Van Triet, Członek Zarządu firmy Immobel Polska.
Projektowane powierzchnie najmu zostały, tak zaplanowane, aby wszystkie stanowiska pracy były odpowiednio doświetlone światłem dziennym. Elewacja budynku oraz przewidziane urządzenia klimatyzacyjne zapewniają wysoki komfort akustyczny. Zaplanowano również wprowadzenie strefowania systemu klimatyzacji oraz oświetlenia, aby użytkownicy mieli swobodę w dostosowywaniu warunków środowiska wewnętrznego do swoich potrzeb. To tylko wybrane rozwiązania zastosowane w budynku – wylicza Tomasz Augustyniak, Prezes firmy Go4Eenergy. Nie mamy wątpliwości, że nowy budynek CEDET stanowić będzie dużą wartość dodaną dla miasta i stanie się jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie nieruchomości rozwijającej się Warszawy – dodaje Tomasz Augustyniak.
Centralna lokalizacja budynku CEDET umożliwia komfortowy dojazd środkami transportu publicznego: w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji swoje przystanki mają liczne linie tramwajowe i autobusowe, a w bliskiej odległości znajduje się stacja metra. CEDET to miejsce dla firm i sieci handlowych, które docenią jego historyczną wartość oraz którym zależy na nobilitującej lokalizacji stanowiącej jedną z wizytówek stolicy – mówi Patrycja Van Triet, Członek Zarządu firmy Immobel Polska.
Budynek będzie dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. W budynku przewidziano również udogodnienia dla rowerzystów – stojaki na rowery, szatnie oraz prysznice. Dzięki znakomitej dostępności do budynku, w ramach certyfikacji BREEAM projekt uzyskał maksymalną liczbę punktów w dziale „Transport”. – dodaje Piotr Mokrzański, Asesor BREEAM w firmie Go4Energy, prowadzący proces certyfikacji budynku.
Projekt architektoniczny nowego budynku powstał w uznanych pracowniach architektonicznych: AMC - Andrzej Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky.
***
Immobel Poland Sp. z o. o. jest spółką - córką belgijskiej spółki Immobel, która od 150 lat jest czołowym graczem na rynku nieruchomości w Belgii oraz Wielkim Księstwie Luxemburga, a od 2011 roku w Polsce. Immobel jest spółką giełdową notowaną na giełdzie Euronext w Brukseli.
Działalność Immobel koncentruje się na sektorze biurowym, mieszkaniowym i nieruchomości gruntowych – bankach ziemi. Strategią Immobel jest realizowanie ambitnych projektów, które kreują trwałą wartość z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Personel i kadra zarządzająca Immobel Poland Sp. z o. o. to zespół profesjonalistów o głębokiej znajomości rynku nieruchomości i doświadczeniu w realizacji projektów komercyjnych. Realizacje Immobel obejmują liczne projekty biurowe o powierzchni przekraczającej 700.000 m2 m.in.: siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Black Pearl, czy budynek Policji Federalnej oraz projekty mieszkaniowe. W Polsce firma zasłynęła zrewitalizowaniem poznańskiego Okrąglaka, a obecnie przebudowuje warszawski Cedet – dawny Smyk i przygotowuje do realizacji projekt obiektu biurowego – CBD One, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, a także inwestycję Granaria na gdańskiej Wyspie Spichrzów, o funkcji mieszkaniowo – usługowej.
Go4Energy to polska firma, która świadczy profesjonalne usługi doradcze i szkoleniowe w zakresie racjonalnego wykorzystania energii w budynkach. Od lat współpracuje z wieloma inwestorami, właścicielami budynków, projektantami, wykonawcami oraz firmami zarządzającymi nieruchomościami.
W ofercie firmy znajdują się między innymi analizy zużycia energii w budynkach, komfortu termicznego użytkowników, oświetlenia dziennego i sztucznego, jakości środowiska i powietrza wewnętrznego. Na podstawie obliczeń, symulacji i modelowania zespół Go4nergy opracowuje wytyczne do racjonalizacji zużycia energii w budynkach projektowanych. Uzupełnienie modeli teoretycznych wynikami pomiarów stanowi zaś bazę dla analiz obiektów istniejących.
Działając w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju Go4Energy wspomaga swoich klientów między innymi długoterminowymi projektami zarządzania energią w nieruchomościach, doradztwem związanym z racjonalizacją inwestycji na etapie koncepcyjnym, projektowym i eksploatacyjnym, usługą Commissioning’u czy prowadząc certyfikację BREEAM i LEED. Go4Energy świadczy usługi dla firm działających we wszystkich sektorach rynku nieruchomości: biurowym, handlowym, magazynowym i mieszkaniowym.
Więcej informacji: www.g4e.pl