Afera Cambridge Analytica. Dane tysięcy Polaków wyciekły z Facebooka
Niedawno administracja Facebooka przyznała, że dane nawet 87 mln użytkowników mogły zostać w sposób bezprawny udostępnione firmie Cambridge Analytica zajmującej się m.in. doradztwem politycznym. Teraz wiemy dokładnie, jak ten wyciek danych wpłynął na użytkowników z Polski.
Polska Agencja Prasowa na Twitterze poinformowała, że wyciek danych z Facebooka do firmy doradczej Cambridge Analytica może dotyczyć ponad 57 tys. osób w Polsce. Sprawą zajmuje się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który na razie współpracuje ze swoimi odpowiednikami w państwach Unii Europejskiej. GIODO nie wyklucza jednak także działań krajowych w tej sprawie.
Afera Cambridge Analytica
Informator Christopher Wylie ujawnił gazetom „Observer” oraz „Guardian” informację, że Cambridge Analytica zdobyła nielegalnie dane około 50 milionów amerykańskich użytkowników Facebooka. Koncern we współpracy z portalem wykorzystywał testy oraz quizy, które miały posłużyć do zgromadzenia danych, w celu stworzenia profili psychologicznych wyborców, podczas elekcji prezydenta USA w 2016 roku. Wylie udzielił na ten temat wywiadu brytyjskiej stacji Channel 4 News.
Osoby biorące udział w testach wyrażały zgodę na przetwarzanie danych, ale, jak się okazało, system gromadził także informacje o wszystkich znajomych użytkownika, bez ich zezwolenia. Mózgiem operacji miał być Steve Bannon, były szef kampanii wyborczej Donalda Trumpa, zaś mechanizm pobierania danych opracował Alexandr Kogan – pochodzący z Mołdawii badacz, który pracował w Rosji oraz Stanach Zjednoczonych. Swój udział w stworzeniu algorytmu gromadzącego dane miał również pochodzący z Polski naukowiec Michał Kosiński, ale nie przyjął on oferty pracy w Cambridge Analytica. Facebook ogłosił zerwanie współpracy z firmą.