Warszawa szuka wykonawcy parkingu przy Chłodnej
Warszawa ogłosiła przetarg na wykonanie miejskiego parkingu na Woli. Przy ulicy Chłodnej 36/46, pod boiskiem Zespołu Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego ma powstać dwukondygnacyjny garaż podziemny, który pomieści 230 samochodów. Konsultacjami społecznymi dotyczącymi projektu i jego lokalizacji zajmował się Zarząd Transportu Miejskiego. O opinie pytano okolicznych mieszkańców i pracowników biur. Miasto podkreśla, że zebrane uwagi zostaną uwzględnione przez projektantów.
Wjazd do parkingu dostępny będzie od ulicy chłodnej, naprzeciwko budynków mieszkalnych kompleksu Browarów Warszawskich. Od ulicy Ogrodowej będzie także możliwy dostęp dla pieszych. Nad wjazdem zamontowana zostanie tablica świetlna informująca o aktualnej ilości wolnych miejsc. Wewnątrz parking również zostaną rozmieszczone podobne tablice przydzielone do poszczególnych sektorów. Przy wyjeździe zaplanowano także zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, która będzie ostrzegać przechodniów o wyjeżdżającym pojeździe. Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miasta – Projekt ma uwzględnić również rozwiązania dotyczących odnawialnych źródeł energii - proponowane jest utworzenie zbiorników na powtórne użycie wody deszczowej oraz założenie instalacji fotowoltaicznej na dachu szkoły.
Okazja do remontu boiska
Budowa parkingu będzie także okazją do wyremontowania terenu szkolnego boiska. Po konsultacjach z dyrekcją i uczniami szkoły zdecydowano, że na terenach znajdujących się nad parkingiem powstanie boisko do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, plac apelowy oraz siłownia plenerowa. Proekologiczne podejście do budowy parkingu zostanie odzwierciedlone także na terenie boiska szkolnego. Zaplanowano budowę zadaszonego miejsca postojowego dla 50 rowerów. Dach parkingu rowerowego oraz wejść do garażu podziemnego zostaną przykryte powierzchniami zielonymi.
– Samochody parkujące na warszawskich ulicach i placach zajmują dużą część przestrzeni publicznej. Utrudnia to jej przekształcanie i poprawę warunków ruchu pieszego, rowerowego oraz funkcjonowania komunikacji miejskiej. Budowa parkingów miejskich ma m.in. pomóc w oddawaniu przestrzeni mieszkańcom, zajmowanej dotychczas przez samochody w rejonach ulic dotkniętych „przeparkowaniem”. Miasto będzie dążyło do stopniowej zmiany sposobu parkowania. Pozostawianie samochodów na chodnikach zostanie zastąpione wykorzystaniem pasów postojowych i zatok, a także parkingów wydzielonych. Parkingi podziemne będą elementem tych zmian. Umożliwią one nadawanie ulicom i placom tradycyjnych funkcji społecznych, kulturowych, czy estetycznych. Ich różnorodność będzie kształtować wizerunek Warszawy. Podniesie także jej atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. – czytamy dalej.
Nie będzie to jednak jedyny parking podziemny w okolicy. Po drugiej stronie ulicy Chłodnej, na terenie Browarów Warszawskich planowane jest stworzenie garaży, które pomieszczą samochody wszystkich mieszkańców oraz pracowników tamtejszych biur. Cały kompleks zakłada skierowanie ruchu samochodowego pod ziemię.