Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera się na miasto. Znamy zwycięski projekt
– Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji rozbudowy i modernizacji Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z zagospodarowaniem terenu. – czytam na stronie muzeum.
Warszawa, co podkreślała Marlena Happach, Architekt Miasta, która była członkiem jury konkursowego, chce bowiem, aby gmach Muzeum Powstania Warszawskiego otworzył się na ulicę Towarową. Do tej pory był od niej oddzielony wysokim murem. Było to o tyle uzasadnione, że w czasach, kiedy muzeum powstawało, Towarowa był trasą tranzytową, która nie miała wartości miastotwórczej. Obecnie, w momencie, w którym dynamicznie rozwijają się okolice Ronda Daszyńskiego, rola ulicy się zmienia. Muzeum Powstania Warszawskiego chce się przyłączyć do procesu ożywiania tej ulicy.
– W założeniu rozbudowa Muzeum obejmuje budynki strefy wejściowej, pozwalającej dostać się do zespołu muzealnego od strony ulicy Towarowej. Nowa forma zagospodarowania terenu powinna stworzyć miejsce, które – choć będzie wyraźnie powiązane ze strefą działalności Muzeum – musi zachować w pełni autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma promować korzystanie z natury, realizować zasadę dostępności, zachować przyjazną – ludzką skalę przestrzeni, elementów małej architektury, użytych materiałów, wyrażać harmonię ze środowiskiem, itp. Oprócz wymienionych funkcji miejsce ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie, np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów. – czytamy na stronie.
Prace konkursowe
Zwycięscą konkursu na rozbudowę i modernizację muzeum została pracownia architektoniczna Nizio Design International. Współpracowała ona już wcześniej z Muzeum Powstania Warszawskiego. Nizio Design International odpowiedzialne jest bowiem za zaprojektowanie wystawy stałej muzeum, która jest jego głównym elementem. Pracownia ma doświadcznie przy tworzeniu budynków o przeznaczeniu muzealnym. Firma odpowiedzialna jest za projekty m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, czy Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.
I miejsce – Nizio Design International:
II miejsce: M.O.C. Architekci
III miejsce: tomcat.arch.design