Godziny dla seniorów. Gdzie można zrobić zakupy, a które sklepy są zamknięte?
Od 15 października w godzinach 10-12, w sklepach, aptekach, drogeriach i punktach pocztowych, mogą przebywać wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat. To kolejny raz, gdy rząd wprowadził to rozwiązanie w życie. Są jednak różnice w porównaniu z wiosennym lockdownem.
Godziny dla seniorów – gdzie obowiązują
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów godziny dla seniorów zostały nałożone na:
-
sklepy spożywcze
-
apteki
-
drogerie
-
punkty pocztowe
Na normalnych zasadach można robić zakupy w sklepach odzieżowych, budowlanych, a także marketach ze sprzętem RTV AGD. Jak wynika z nieścisłości prawnych, regulacjom nie podlegają także małe sklepy osiedlowe prowadzone przez właścicieli.
Godziny dla seniorów – najważniejsze informacje
- Godziny dla seniorów. Kto może skorzystać? Ważna zmiana
- Godziny dla seniorów. Za brak przestrzegania grożą surowe kary
- Godziny dla seniorów. Czy obowiązują w weekendy?
- Nowe obostrzenia w sklepach i godziny dla seniorów. Sieci wydłużają godziny otwarcia
- Duża luka w prawie? Godziny dla seniorów nie obowiązują w części sklepów
Godziny dla seniorów – ważne zmiany
W porównaniu ze znanymi z czasów wiosennego lockdownu godzinami dla seniorów, od 15 października obowiązują ważne zmiany. Główna z nich to wiek osób, które mogą korzystać z wprowadzonych regulacji. Podczas pierwszej fali pandemii były to osoby, które ukończyły 65 lat. Obecnie od poniedziałku do piątku, między 10 a 12, zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60. roku życia.
Z rozporządzenia wyłączone zostały także niektóre sklepy. W przeciwieństwie do pierwszych godzin dla seniorów obecnie będzie można zrobić zakupy np. w sklepach odzieżowych, budowlanych czy marketach ze sprzętem RTV AGD. Należy również pamiętać, że rozporządzenie wprowadza godziny dla seniorów tylko w dni powszednie.