Jak szybko sprzedać mieszkanie w czasach pandemii?
Problemy rynku nieruchomości
Eksperci z branży nieruchomości są zgodni. Sytuacja pandemiczna w Polsce spowodowała wyraźny spadek zainteresowania zakupem mieszkań. Ryzyko zarażenia w czasie kontaktu między potencjalnymi kontrahentami, a także wprowadzane przez rząd obostrzenia nakazujące ograniczenie spotkań oraz zachowanie dystansu społecznego powodują, że osoby planujące zakup lokalu mieszkalnego odkładają tego rodzaju transakcje na późniejszy termin. Część z nich w ogóle wycofuje się z planów zakupu mieszkania ze względu na niepewną sytuację na rynku pracy, a także problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego w banku. Banki zaczęły znacznie bardziej restrykcyjnie podchodzić do udzielania kredytów, w związku z czym popyt na mieszkania znacznie spadł. Zdarzają się też sytuacje, w których strony podpisują umowę przedwstępną na kilka miesięcy, a po upłynięciu tego okresu okazuje się, że jednak zawarcie aktu notarialnego nie jest możliwe z uwagi na brak zgody banku na udzielenie kredytu.
Sprzedający w kryzysie
W trudnej sytuacji są także właściciele lokali przeznaczonych do sprzedaży. Części z nich również dotykają problemy finansowe wywołane kryzysem, co z kolei powoduje konieczność pilnego zbycia mieszkania w celu pozyskania gotówki. Ratunkiem może być obniżenie ceny sprzedaży, ale nawet takie rozwiązanie nie gwarantuje, że transakcja szybciej dojdzie do skutku. Kolejnym problemem z punktu widzenia osoby sprzedającej mieszkanie są tendencje spadków cen i takie są też oczekiwania kupujących – eksperci są zgodni, że spadki cen mieszkań są nieuniknione i w najbliższych latach należy się ich spodziewać. Rynek cen mieszkań przez ostatnie lata dynamicznie rósł i już przed pandemią mówiło się o nadciągającym kryzysie. A sytuacja spowodowana pandemią dodatkowo tą sytuacją wzmocni i przyspieszy.
Jak (nie) sprzedawać w sieci?
W jaki zatem sposób szybko znaleźć kupca na mieszkanie w czasach pandemii koronawirusa? Najlepiej za pośrednictwem internetu. To właśnie tam w ostatnich miesiącach rozwija się działalność tradycyjnych firm zajmujących się obrotem nieruchomościami. Sposób funkcjonowania większości takich agencji zmienił się jednak w niewielkim stopniu. Często potrzebują one sporo czasu na znalezienie kupca, zwykle nie są też w stanie przyspieszyć formalnych procedur związanych z finalizacją transakcji. Jest też oczywiście opcja sprzedaży bezpośredniej, natomiast z uwagi na sytuacje opisywane powyżej w artykule, często bywa to sposób nieskuteczny. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli sprzedający mieszkanie ma długi horyzont czasowy i nie jest dla niego problemem sprzedaż mieszkania przez rok, czy dwa, a także nie ma problemu ze spotykaniem się z potencjalnymi zainteresowanymi zakupem. Wtedy może próbować zacząć od wyższej ceny i stopniowo ją obniżać, jeśli ogłoszenie cały czas nie będzie generować zainteresowania. Dużą niedogodnością jest oczywiście widmo spadających cen i często okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem, była sprzedaż po niższej cenie na początku rozpoczęcia procesu sprzedaży.
Oferta firm skupujących mieszkania
W czasie pandemii najlepiej skorzystać z usług firm, które funkcjonują całkowicie zdalnie - nie organizują spotkań w celu prezentacji lokalu oraz kontaktują się kontrahentami wyłącznie telefonicznie lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej. W ten sam sposób składają też ofertę zakupu mieszkania oraz załatwiają wszystkie niezbędne formalności. Co więcej, nie muszą poszukiwać osób zainteresowanych kupnem lokali, ponieważ dysponują bazą zdecydowanych klientów z gotówką, bądź sami są podmiotem kupującym. Takie firmy specjalizują się najczęściej w skupie nieruchomości wszelkiego typu - zarówno tych „bezproblemowych”, jak i zadłużonych, przeznaczonych do remontu oraz znajdujących się w skomplikowanej sytuacji prawnej.
Pewna transakcja, minimum spotkań
Jedną z takich internetowych firm jest KupujemyM.pl, która ma spore doświadczenie we współpracy z osobami chcącymi szybko i bez zbędnych formalności sprzedać lokal mieszkalny. Jej eksperci błyskawicznie podejmują decyzję o kupnie. Cała procedura prezentacji, wyceny i wymiany dokumentacji odbywa się online. Jedyne spotkanie stron następuje podczas podpisywania aktu notarialnego - często odbywa się ono już kilka dni po nawiązaniu pierwszego kontaktu między kontrahentami. Do tego przelew należności za mieszkanie na konto klienta ma miejsce niezwłocznie przy zawarciu umowy kupna/sprzedaży i wychodząc z kancelarii notarialnej, sprzedający ma już środki na swoim koncie.