Charakter luksusu
Historia opowiedziana na nowo
Popularność nieruchomości zmieniała się wraz ze zmianami stylu życia Polaków. Jeszcze do niedawna, definicją luksusu w naszym kraju było posiadanie domu na przedmieściach. Uciążliwe, długie dojazdy, brak infrastruktury i mało urozmaicone życie poza miastem zachęciło jednak osoby majętne do powrotu do centrum. Apartamenty premium są zazwyczaj zlokalizowane w najlepszych, położonych w sercach metropolii dzielnicach. Wiąże się to z komfortem posiadania pełnej infrastruktury w zasięgu ręki, łatwym dojazdem do pracy i nieograniczonymi kontaktami towarzyskimi. Tego typu inwestycje nie przypominają klasycznych osiedli, które masowo powstawały w Polsce od 2000 roku. To projekty, które muszą wpasować się w architekturę miasta i opowiedzieć jego historię na nowo.
– Klienci poszukujący nieruchomości premium są i powinni być wymagający. – mówi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon – Na ryku nie brakuje inwestycji, które nazywane są apartamentami, choć nie mają z nimi wiele wspólnego. Bardzo ważna jest więc weryfikacja nieruchomości pod kątem jakości, lokalizacji, architektury, udogodnień i materiałów, które łączą się w unikalny „charakter premium”. Tylko prawdziwe premium będzie zarabiać na siebie i przynosić zysk przez kolejne lata.
Centralne obszary metropolii są najbardziej zabudowane, dlatego deweloperzy przejmują poprzemysłowe tereny i budują ciekawe, oryginalne nieruchomości, nawiązujące do tradycji miejsca. Innym rozwiązaniem jest rewitalizacja terenów w sąsiedztwie centrum, które zapewnią mieszkańcom, nie tylko atrakcje miasta, ale też ciszę i zieleń. Przykładem tego typu inwestycji są Młyny Gdańskie.
Zielone centrum
Luksusowe osiedle budowane przez Allcon powstaje w dzielnicy Siedlce, która sąsiaduje ze Śródmieściem. Położenie budynków na nasłonecznionym wzgórzu gwarantuje idealne naświetlenie mieszkań i pocztówkowy widok na panoramę Gdańska. Można stąd dojść spacerem do zabytkowego Starego Miasta ze słynną fontanną Neptuna i innymi atrakcjami. Wystarczy kilka minut by dojechać do galerii handlowych, restauracji, kina, Teatru Wybrzeże czy Opery Bałtyckiej. W pobliżu nie brakuje również sklepów i usług. Z drugiej strony, lokalizacja Młynów Gdańskich zapewnia przyszłym mieszkańcom ciszę, spokój i prywatność. Otoczenie zieleni i oddzielenie od głośnego Śródmieścia sprawiają, że dominującym dźwiękiem na osiedlu będzie szum drzew i wody. To idealna przestrzeń do wygodnego życia.
Awangardowa architektura
W przeszłości Siedlce były kojarzone głównie z tutejszymi młynami, potokiem oraz ogrodami i sadami wiśniowymi. Sielska historia tej części miasta była odniesieniem dla architektów do stworzenia oryginalnego, a zarazem komfortowego miejsca do życia. Elewacja budynków wykończona została okładziną ceglaną, która idealnie komponuje się z pobliską zabudową.
- Bezpośrednią inspiracją dla zaproponowanej architektury są budynki dawniej tu istniejące oraz oryginalna, historyczna zabudowa widoczna do dziś w sąsiedztwie. Istniejące tu niegdyś budynki miały ceglane, szachulcowe ściany zewnętrzne wypełnione czerwoną cegłą układaną w różnych wątkach. Konstrukcja ścian, poprzez układy drewnianych belek rysowała wyraźne linie stropów. – mówi architekt Karol Krzempek z B1 Architekci.
Hołd dla siedleckich młynów i ogrodów został wyrażony w rozbudowanej przestrzeni zielonej osiedla. Architekci uwzględnili w projekcie przestronny, wewnętrzny dziedziniec z ozdobnymi krzewami i drzewami, gdzie mieszkańcy mogą odpoczywać i integrować się na świeżym powietrzu.
– Zaprojektowaliśmy trzy strefy przestrzeni rekreacyjnych w formie ogrodów o różnych charakterach i o różnych funkcjach. – mówi arch. Jakub Bartoszewicz – Po stronie zachodniej zlokalizowano inspirującą przestrzeń dla dzieci otoczoną drzewami. Zastosowana tu mała architektura ma inspirować małych użytkowników i dodawać bodźców dla ich rozwoju. Po stronie południowej, przy deptaku, znajdują miejsca wypoczynku przeznaczone dla wszystkich mieszkańców osiedla. Ławki ze stolikami w centralnej części deptaku służyć będą jako miejsca wspólnego spędzania czasu. W części centralnej, na dziedzińcu, zlokalizowano przestrzeń rekreacyjną stanowiącą przedłużenie strefy fitness, której dodatkową atrakcją jest koło młyńskie napędzane kaskadą wodną.
Szlachetne wnętrza i udogodnienia
Wyjątkowy charakter Młynów Gdańskich jest widoczny także we wnętrzach inwestycji. Zostały one zaaranżowane z użyciem szlachetnych materiałów i dodatków.– W strefie reprezentacyjnej zastosowaliśmy granit jako okładzinę posadzki. Płyty granitowe ułożone naprzemiennie stworzą dynamiczny rytm podkreślający kierunek komunikacji we wnętrzu. Są one urozmaicone czarnymi, kamiennymi wstawkami. To nawiązanie do sąsiadujących z inwestycją, historycznych bram. – opowiada arch. Tomasz Krzempek – Elewacja budynków była z kolei inspiracją do okładzin ściennych w postaci czerwonej cegły.
Architekci zadbali także o klimatyczne oświetlenie wnętrz
– Chodziło o stworzenie bardziej domowego i przytulnego klimatu. – mówi Tomasz Krzempek – W przedsionkach znajdują się oprawy wiszące w postaci mlecznych kul dających ciepłe światło. Lobby, recepcja oraz skrzynki lokatorskie zaakcentowane są oświetleniem dekoracyjnym, tworzącym swego rodzaju rzeźbę przestrzenną.
Na przyszłych nabywców czeka długa lista udogodnień, w tym: reprezentacyjny hol wejściowy, stylowa strefa rekreacyjno-klubowa z naturalnie oświetloną salą do ćwiczeń, salą fitness, strefą kardio i salą klubową.
Całościowe efekty planów architektów i inwestora poznamy w 2023 roku, kiedy budowa zostanie ukończona. Warto rozważyć jednak zakup wcześniej, gdy ceny mieszkań są najbardziej korzystne. Obecnie w zależności od metrażu ceny zaczynają się one od 345.000 zł do 1.500.000 zł.