Koncern Discovery grozi Polsce podjęciem kroków prawnych
Oświadczenie koncernu Discovery przytoczył jako pierwszy portal Wirtualne Media, a dokument zamieszczono także na stronie korporacyjnej firmy. Czytamy w nim, że zapowiedź interwencji prawnej została przesłana na ręce "polskiego rządu".
„Zawiadomienie wynika z akcji dyskryminacji należącego do Discovery TVN-u przez Polskę, w tym z odmowy przedłużenia koncesji dla TVN24, która skulminowała się podczas wczorajszego głosowania w niższej izbie polskiego parlamentu podczas którego uchwalono przepisy ograniczające zagraniczne prawa właścicielskie w mediach” – czytamy w komunikacie.
„Ustawa ta stanowi najnowszy atak na niezależne media i wolność prasy, a wymierzona jest bezpośrednio w należący do Discovery TVN, wiodącą niezależną grupę nadawczą i dostawcę wiadomości w kraju, a także w jedną z największych inwestycji amerykańskich w Polsce” – podkreśla Discovery.
Władze koncernu wyrażają nadzieję na polubowne załatwienie sprawy. Jeśli do niego nie dojdzie, zamierzają jednak podjąć procedurę arbitrażową, która ma zakończyć się dla Discovery rekompensatą strat. Jako podstawę prawną w komunikacie wskazano traktat miedzy Polską i Stanami Zjednoczonymi z marca 1990 roku o stosunkach handlowych i gospodarczych.
TVN24 bez koncesji, lex TVN przyjęte
W czwartek 12 sierpnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie pochyliła się nad sprawą koncesji dla TVN24. Wniosek w tej sprawie trafił do KRRiT w lutym ubiegłego roku, ale rozstrzygnięcie nadal nie zapadło. Nie przyniosły go dwa głosowania 22 lipca ani dwa kolejne – 12 sierpnia.
Jak podaje portal tvn24.pl, pierwsze z czwartkowych głosowań dotyczyło przedłużenia koncesji dla TVN24. Jeden głos był za, trzy przeciw, jedna osoba wstrzymała się. W drugim głosowaniu KRRiT decydowała o odmowie przyznania koncesji. Tutaj jedna osoba była przeciw, trzy za odmową, a jedna wstrzymała się. To oznacza, że żadne z głosowań nie przyniosło rozstrzygnięcia. Do podjęcia decyzji potrzebne są bowiem cztery głosy w pięcioosobowej KRRiT.
„Lex TVN” przeszło przez Sejm
Tymczasem w środę 11 sierpnia Sejm przyjął ustawę „lex TVN”, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowelizacja godzi w Discovery – amerykańskiego właściciela stacji, który na mocy nowych przepisów nie miałby prawa do posiadania większości udziałów. O tym, kto mógłby kupić TVN, pisze Szymon Krawiec.
Oświadczenie zarządu TVN
Oświadczenie po głosowaniu wydał zarząd TVN. W komunikacie czytamy, że decyzja Sejmu jest „wprost wymierzona w TVN, stanowi także bezprecedensowy atak na wolność słowa i niezależność mediów”. Zarząd zapowiedział także konsekwentną obronę TVN24 i pozostałych kanałów z grupy oraz zaapelował do Senatu i prezydenta o pomoc w odrzuceniu projektu w obecnej formie.
Senatorowie zapowiadają odrzucenie projektu
Zarząd TVN przekonywał, że od decyzji izby wyższej parlamentu i głowy państwa zależy to, jak Polska będzie dalej postrzegana na arenie międzynarodowej. Senackie weto zapowiedziała już opozycyjna większość. Na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja trafi pod obrady.