Niedziele handlowe 2022. Ważny głos z rządu. „Apeluję o otwarcie sklepów”
Niedziele handlowe od 2018 roku są dniami długo wyczekiwanymi. Początkowo sklepy były otwarte w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak z każdym kolejnym rokiem ich liczba gwałtownie spadała. Od 2020 roku możemy robić zakupy w zaledwie siedem niedziel handlowych.
Niedziele handlowe 2022. Marlena Maląg chce otwarcia sklepów
Zgodnie z kalendarzem zakazu handlu, najbliższa niedziela handlowa ma mieć miejsce dopiero 10 kwietnia. Oznacza to, że zakupów nie zrobimy w niedzielę 27 lutego, a także w żadną niedzielę w marcu.
W związku z napiętą sytuacją na Ukrainie, a także trwającymi zbiórkami na rzecz uciekinierów i walczących, minister Marlena Maląg zaapelowała o przygotowanie odpowiednich regulacji. Zmiany w prawie miałyby umożliwić otwarcie sklepów w dwóch województwach mimo zakazu handlu.
„Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim. Jestem w kontakcie z Główną Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko i Główny Inspektorat Pracy. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne” – napisała na Twitterze minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, sklepy otwarte w każdą niedzielę to:
- sklepy osiedlowe
- markety na dworcach PKP
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- placówki pocztowe, których minimum 40 proc. przychodu stanowią usługi pocztowe
- apteki
- kwiaciarnie
- stacje paliw
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Żabka, Carrefour Express
- miejsca sprzedające ryby w przypadku: sprzedaży ze statku rybackiego, gospodarstwa rybnego lub gdy placówka zajmuje się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
- skupy produktów rolnych, mleka i runa leśnego
- w okresie 1 czerwca-30 września otwarte w niedziele niehandlowe będą sklepy z materiałami i narzędziami rolniczymi
Najnowsze informacje na temat sytuacji na Ukrainie znajdziesz w naszej relacji na żywo