Leki: jak to wszystko działa? Były wiceminister zdrowia zdradza tajniki, jak lek trafia do pacjenta
– Książka stanowi bardzo interesujące studium systemu zarządzania lekami, które autor odnosi do zarejestrowanych produktów leczniczych, czyli do produktów dopuszczonych do obrotu – zaznaczyła w swojej recenzji prof. dr. hab. Zofia Wysokińska.
Wieczór autorski prof. Marcina Czecha podczas Forum Ekonomicznego
Gości była pełna sala, a atmosfera gorąca: autor odpowiadał na pytania, m.in. dla kogo napisał książkę, jakie zdradza w niej tajemnice polityki lekowej, a o jakich nie napisał, czy książka ma... zastąpić politykę lekową (prof. Czech, jako wiceminister zdrowia, stworzył pierwszą Politykę Lekową Państwa). Można było też dowiedzieć się, jak powstają leki, jak wygląda ich droga do pacjenta i udostępnianie w Polsce, czym kierują się firmy, podejmując decyzję o inwestycjach w leki, dlaczego niektóre z nich są tak kosztowne.
Publiczność przyciągnęła osoba autora: prof. Marcin Czech łączy wiedzę z zakresu medycyny, farmakoterapii i zarządzania; ma dwie specjalizacje: z epidemiologii i zdrowia publicznego, jest kierownikiem Zakładu Farmakoekonomiki oraz Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych w Instytucie Matki i Dziecka, kierownikiem Interdyscyplinarnych Studiów Menedżerów Farmacji, Studium Farmakoekonomiki, HTA i Prawa Farmaceutycznego, gościnnie wykłada m.in. na studiach MBA SGH-WUM oraz na Wydziale Zarządzania UW, a także w Collegium Medicum UKSW. W latach 2017-19 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za refundację leków oraz za współpracę międzynarodową w zakresie zdrowia.
Leki: Od odkrycia do pacjenta. Wymiary zarządzania systemem
Książka porusza kwestie odkrywania i rozwoju leków, badań klinicznych, innowacyjności, globalnego i polskiego rynku, bezpieczeństwa lekowego państwa. Autor opisuje mechanizmy, w jaki sposób leki trafiają do refundacji, jak wygląda ocena technologii lekowych, instrumenty dzielenia ryzyka.
Opisuje też mechanizmy podejmowania decyzji w Polsce w zakresie refundacji leków, m.in. w onkologii, kardiologii, diabetologii, neurologii, chorobach rzadkich. Pisze też o wyzwaniach przyszłości, jakimi są m.in. terapie genowe i komórkowe, a także o tym, jaki wpływ na system ochrony zdrowia miała epidemia COVID-19. To książka dla wszystkich zainteresowanych tym, jak działa system opieki zdrowotnej w Polsce.
Podczas wieczorku autorskiego 5 książek czekało na zwycięzców quizu, przygotowanego przed red. Krzysztofa Jakubiaka.
Książkę wydało Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne. Wieczór autorski prowadzili: Krzysztof Jakubiak i Katarzyna Pinkosz.