Lotnisko Chopina w Warszawie inwestuje w system wykrywający drony. Zainstaluje „jammer”
Jak dowiadujemy się z komunikatu, spółka PPL od dawna sprawdzała możliwości rynkowe oraz prowadziła rozmowy z krajowymi i zagranicznymi dostawcami rozwiązań antydronowych. W wyniku przeprowadzonych analiz, ostatecznie zaproszono do współpracy polską firmę Advanced Protection Systems S.A. (APS), która oferuje zaawansowane i sprawdzone systemy w tej dziedzinie.
SKYctrl zadba o powietrze nad Lotniskiem Chopina
W wiadomości podkreślono, że aktualnie APS dostarcza rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP, w tym system o nazwie SKYctrl. Jest to obecnie jedyny system na świecie, który przeprowadza detekcję tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) jednocześnie za pomocą sensora radarowego 3D MIMO, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Rozwiązanie to umożliwia skuteczne wykrywanie i neutralizację wszystkich obiektów typu LSS (Low – Slow – Small), czyli dronów komercyjnych, profesjonalnych i przemysłowych. Co ważne, system SKYctrl funkcjonuje całą dobę i w każdych warunkach pogodowych.
Z nadesłanych informacji wynika, że rozwiązania antydronowe APS są łatwe w użyciu, montażu i demontażu. Zaawansowane oprogramowanie systemu umożliwia rozpoznanie, czy zbliżający się obiekt to samolot, ptak, czy dron. Oprogramowanie umożliwia też wprowadzenie drona na tzw. białą listę, czyli wykaz urządzeń, które mają zgodę na wykonywanie lotów w określonej strefie. System zaopatrzony jest też w tzw. jammer, czyli urządzenie do neutralizacji bezzałogowego statku powietrznego. System APS będzie działał na Lotnisku Chopina już w czerwcu – wyjaśnia Anna Dermont, rzecznik PPL.
Więcej o spółce APS
APS jest polską spółką z siedzibą w Gdyni i jest też aktualnie światowym liderem w obszarze technologii systemów antydronowych, a w szczególności wyspecjalizowanych radarów 3D MIMO do zastosowania w detekcji, śledzeniu i klasyfikacji BSP. Dotychczas znalazły one odbiorców w Europie (Norwegia, Estonia, Finlandia, Czechy, Ukraina), na Bliskim Wschodzie (Arabia Saudyjska, ZEA) oraz w Azji (Korea Płd., Singapur, Indie). Odbiorcami są służby mundurowe, wojsko oraz zarządzający infrastrukturą krytyczną.