Tesla rozbuduje fabrykę przy granicy z Polską. Firma może mieć problem
Firma Tesla chce produkować więcej samochodów elektrycznych w niemieckim zakładzie Gigafactory Berlin. Inicjatywa rozbudowy ogromnej fabryki Elona Muska spotkała się jednak z mocnym odzewem ekologów, którzy mają wątpliwości wobec planu firmy.
Tesla vs Ekolodzy – krytyka rozbudowy Gigafactory w Berlinie
Jeszcze w poniedziałek ma odbyć się wysłuchanie ponad tysiąca uwag, jakie zgłoszono w sprawie rozbudowy fabryki. Wiele z nich pochodzi od organizacji środowiskowych. Jedną z nich jest Gruene Liga, która zwraca uwagę, że Tesla nie zapewniła kluczowych szczegółów planowanej rozbudowy. Innym zarzutem jest nieprawidłowe zdaniem krytyków reagowanie Tesli w razie awarii.
– Raport Tesli dotyczący bezpieczeństwa jest w znacznej części ocenzurowany [...] To powoduje, że udział społeczeństwa w procesie decyzyjnym staje się groteską – powiedział dziennikarzom Michael Ganschow, landowy szef Gruene Liga.
Dokumenty mają podobno nie zawierać nawet wszystkich rodzajów obiektów, jakie są planowane w ramach rozbudowy. Zdaniem ekologów podania składane do urzędów były też parokrotnie zmieniane i obecnie nie wiadomo, jak wygląda ich ostateczna wersja.
Organizacje BUND, Gruene Liga, NaturFreunde Deutschland (NFD), Schutzgemeinschaft Deutscher Wald (SDW) poprosiły dziś lokalny Urząd Ochrony Środowiska o udostępnienie aktualnych informacji.
Rozbudowa Gigafactory Berlin – Tesla spokojna o projekt
Obrońcy środowiska planują przedstawienie nawet 1070 uwag. Większość z nich dotyczy ingerencji w zasoby wodne regionu. Kolejne odnoszą się do kwestii ochrony przyrody, możliwej wycinki lasu czy postępowania w razie awarii linii produkcyjnych.
Tesla wydaje się jednak pewna zatwierdzenia projektu i pierwszej zgody na rozbudowę fabryki. Jak mówi firma, uwagi ekologów nie będą miały istotnego wpływu na decyzję. Spółka liczy się z setkami uwarunkowań, podobnie jak miało to miejsce przy budowie zakładu w Gruenheide w 2022 r. Firma podkreśla m.in. że nie planuje zwiększać zużycia wody czy ingerencji w wody gruntowe.