Indie przeszły do historii. Wystrzeliły satelitę do badania czarnych dziur
Indie z powodzeniem eksplorują przestrzeń kosmiczną i robią to na naprawdę wielką skalę. Agencja kosmiczna tego kraju poinformowała właśnie o udanym wystrzeleniu w kosmos swojego pierwszego, a drugiego, po Stanach Zjednoczonych, w historii ludzkości satelity będącego orbitującym obserwatorium, zdolnym do badania tajemniczego i intrygującego zjawiska czarnych dziur.
Indyjski XpoSat wyniesiony na orbitę
XpoSat, czyli X-ray Polarimeter Satellite – bo właśnie tak brzmi pełna oficjalna nazwa indyjskiego satelity – został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety PSLV-C58. Orbitujące obserwatorium będzie teraz pełnić funkcję jednostki badawczej, której zadaniem będzie właśnie obserwowanie zjawiska czarnych dziur i wszelkich tajemnic z nim związanych.
Wśród obserwowanych obiektów znajdować będą się czarne dziury akreujące materię z otoczenia i gwiazdy neutronowe zasilane przez akrecję (bardzo gęste obiekty w przestrzeni kosmicznej, które powstają z pozostałości umierających gwiazd), magnetary oraz aktywne jądra galaktyk. Naukowcy z Indii planują zbadać ok. 50 tego typu obiektów.
Kosmiczny wyścig w badaniu czarnych dziur
W zakresie podejmowanych prób odkrycia nowych tajemnic związanych z czarnym dziurami Indie idą dosłownie łeb w łeb ze Stanami Zjednoczonymi i tamtejszą Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, która z podobną misją wystartowała zaledwie w 2021 roku. Tego typu przedsięwzięcia stanowią niekwestionowany przełom technologiczny w dziedzinie eksploracji przestrzeni kosmicznej.
Na tym jednak nie kończą się ambitne plany indyjskiej agencji kosmicznej (ISRO). Przy okazji ogłoszenia sukcesu związanego z wystrzeleniem na orbitę satelity XpoSat szef agencji poinformował, że jednocześnie przygotowuje się ona do swojej pierwszej w historii, załogowej misji lotu w przestrzeń kosmiczną, która – jako jedna z w sumie kilkunastu – została zaplanowana na 2024 rok.