Elektrownia Połaniec – od dawna gotowa na rok 2050
Naukowcy od lat biją na alarm. Zdaniem badaczy jedynym sposobem na uniknięcie katastrofy klimatycznej jest osiągnięcie globalnej neutralności klimatycznej. Unia Europejska wzięła na poważnie wytyczne ekspertów, którzy wskazują jasno: cel ten musi zostać osiągnięty na świecie najpóźniej do 2050, jeśli nie chcemy, by globalny przyrost temperatury przekroczył trwale 1,5°C. Polska też przychyla się do rekomendacji wynikających ze starań o osiągnięcie zeroemisyjności netto za niespełna 30 lat. Jednym z obszarów, którego dotyczy ta kwestia, jest energetyka. W naszym kraju wdrażane są inicjatywy, które wpisują się w projekt polskiej neutralności klimatycznej.
Początki niektórych sięgają wielu lat wstecz – na długo przed sformułowaniem strategii europejskiego zielonego ładu. Jednym z przykładów jest Enea Elektrownia Połaniec, lider wykorzystania biomasy w procesie produkcji energii elektrycznej, wytwarzający 9 TWh energii rocznie, co stanowi prawie 6% krajowej produkcji.
Poza energią elektryczną w obiekcie wytwarzana jest także energia cieplna, a także wykorzystywane w budownictwie i drogownictwie surowce, takie jak gips czy żużel. Za swoją działalność spółka otrzymała między innymi nagrodę gospodarczą Lider Regionu 2023 w kategorii “Energetyka”.
Elektrownia Połaniec krok przed wszystkimi
Elektrownia Połaniec uruchomiona została w latach 1979-1983 nad brzegiem Wisły w Zawadzie koło Połańca. Od 2017 wchodzi w skład Grupy Enea, wicelidera wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, dostarczającego energię aż do 2,7 mln odbiorców. Kwestia wpływu na środowisko naturalne była spółce bliska już od dawna.
Swoje pierwsze działania proekologiczne zaczęła wdrażać już w latach 90 XX wieku jako jeden z pierwszych tego typu obiektów. To wtedy wybudowano nowy komin, innowacyjne instalacje odsiarczania spalin, a także stację demineralizacji wody.
Modernizacja objęła jeszcze inne obszary – wprowadzono komputerowy system sterowania z nastawnią centralną oraz najlepsze dostępne wówczas systemy przeciwpożarowe.
W rezultacie moc elektrowni wzrosła z 1 607 MW do 1 882 MW wytwarzanych obecnie. Zakład produkuje energię w siedmiu blokach o średniej mocy do 242 MW każdy oraz w jednym z największych biomasowych bloków energetycznych na świecie. Moc tzw. „Zielonego Bloku” to aż 225 MW, co pozwala na zasilenie 600 tys. gospodarstw domowych. Jednostka pozwala obniżyć emisję CO2 o około 1,6 mln ton rocznie.
Elektrownia na tym nie poprzestaje. Cały czas prowadzi ambitne projekty inwestycyjne związane głównie z ochroną środowiska. W zakładzie zmodernizowano elektrofiltry bloków nr 2-7 oraz wykonano montaż i wymianę warstw katalitycznych instalacji redukcji tlenków azotu. Zmodernizowano również absorbery instalacji odsiarczania spalin oraz wchodzącą w jej skład oczyszczalnię ścieków.
Dzięki tym inwestycjom elektrownia spełniła wymogi opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej konkluzji BAT (Best Available Techniques) w zakresie emisji tlenków siarki i redukcji pyłów.
Dostosowanie do wytycznych UE
Elektrownia kontynuuje rozpoczęty w 2021 projekt inwestycyjny „Dostosowanie Enea Elektrownia Połaniec S.A. do wymagań Rynku mocy po 1 lipca 2025", polegający na przystosowaniu bloków nr 2-7 do wymogów emisyjnych CO2, wynikających z unijnego pakietu zimowego. Ma to zapewnić elektrowni możliwość pracy do 2035.
Według zasad pakietu, w niedalekiej przyszłości akceptowalny przez Unię Europejską poziom emisji CO2 z poszczególnych jednostek wytwarzających prąd będzie wynosił 550 kg CO2/MWh. Spełnienie tego warunku przez Eneę Połaniec będzie możliwe poprzez maksymalizację współspalania biomasy na blokach 2-7.
Dodatkowo, dzięki spełnieniu warunku ograniczenia emisji CO2, spółka będzie mogła przystąpić do aukcji tzw. Rynku Mocy na 2026 i lata kolejne.
Zakres inwestycji będzie obejmował modernizację oraz optymalną przebudowę istniejących urządzeń elektrowni, obiektów i instalacji technologicznych, zmianę logistyki dostaw i gospodarki magazynowej biomasy, jak również budowę nowej linii podawania paliwa.
Priorytet: cele społeczne
W Enei Elektrowni Połaniec równie istotne, co cele biznesowe, są także cele społeczne. Spółka angażuje się w takie sfery, jak bezpieczeństwo, edukacja dzieci i młodzieży, ochrona środowiska, pomoc osobom potrzebującym, a także sport, kultura i sztuka. Jest świadoma odpowiedzialności za wpływ na środowisko naturalne, dlatego działa zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030.
Pracownicy i wolontariusze Enei angażują się w działania proekologiczne, w tym sprzątanie lasów, sadzenie drzew, akcje edukacyjne w zakresie oszczędzania prądu, ochrony fauny i flory czy popularyzacji wiedzy przyrodniczej. Godną uwagi inicjatywą są też akcje krwiodawstwa, organizowane w Enei Elektrowni Połaniec. W ramach obchodów Święta Niepodległości 2023 wzięła w nim udział rekordowa liczba honorowych dawców – aż 79 osób.