Wcześniejsza emerytura dla tej grupy pracowników. ZUS ujawnia szczegóły
Nauczyciele mogą już korzystać z nowych zapisów dotyczących wcześniejszych świadczeń emerytalnych. Warunkiem jest jednak spełnienie kilku warunków.
Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. ZUS przedstawia szczegóły
Pierwszym jest sposób rozwiązania umowy z pracodawcą. Na wcześniejszą emeryturę mogę przejść osoby, które rozwiązały stosunek pracy na własną prośbą lub ich stanowisko pracy zostało zlikwidowane. Z nowego rozwiązania mogą korzystać też pedagodzy, których stosunek pracy wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie spoczynku.
Następnym – bardzo ważnym warunkiem – jest rozpoczęcie pracy przed 1 stycznia 1999 r. W tym przypadku osoba postulująca przejście na wcześniejszą emeryturę powinna być zatrudniona jako nauczyciel, wychowawca lub inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela. Konieczne jest tutaj posiadanie okresu wpłaty składek wynoszącego co najmniej 30 lat. 20 lat z tego czasu trzeba faktycznie wykonywać swą pracę w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć. Więcej na ten temat można przeczytać w art. 1 Karty Nauczyciela.
Kolejne obostrzenie to wiek. ZUS wyjaśnił, że ze znowelizowanego świadczenia mogą korzystać osoby urodzone przed 1 września 1966 r., przy założeniu, że przed dniem wejścia w życie przepisów (1 września 2024 roku) ukończyli 58 lat i spełniają pozostałe warunki.
W przyszłym roku od 1 września na emeryturę będą mogły przejść osoby urodzone po 31 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r.
Od 1 września 2026 r. z wcześniejszego świadczenia skorzystają nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
Kolejnym ważnym warunkiem jest konieczność złożenia wniosku o nową emeryturę nauczycielską przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Komu nie przysługuje emerytura nauczycielska?
Z nowego świadczenia nie skorzystają nauczyciel, którym przysługuje prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek. Nie skorzystają też także ci, których emerytura jest niższa niż kwota najniższego świadczenia określonego ustawą, które wynosi obecnie 1780,96 zł.
Emerytura nauczycielska. Ile dostaniesz?
Sposób wyliczenia nowego świadczenia polega na podzieleniu sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego, składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz środków zgromadzonych na subkoncie przez średni szacowany czas życia.
Jeśli nauczyciel zdecyduje się na skorzystanie z nowej emerytury, środki zgromadzone w OFE przejdą na subkonto w ZUS-ie. Tym samym członkostwo w OFE zostanie zakończone.
W przypadku śmierci osoby, która przeszła na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne środki z subkonta i OFE są dziedziczone. W przypadku nowej emerytury nauczycielskiej środki z subkonta (wraz z przekazanymi środkami z OFE) są przenoszone na konto ubezpieczonego i nie podlegają dziedziczeniu, co oznacza brak prawa do podziału środków lub wypłaty gwarantowanej.