Kopernik otrzymał portal internetowy
Działy: "Biografia", "Nauki" oraz "Odkrycia" zawierają zamówione specjalnie dla portalu teksty autorstwa znanych współczesnych uczonych. Bogata "Galeria" gromadzi kolekcję różnorodnych wizerunków Kopernika, a także zbiór dzieł sztuki, zdjęć, filmów i animacji dotyczących jego osoby lub przedstawiających miejsca związane z działalnością astronoma oraz obiekty noszące dziś lub w przeszłości jego imię. - Portal będzie miał charakter internetowej encyklopedii o wielkim astronomie. Jest pisany przez naukowców, profesjonalistów i pasjonatów z Torunia, Polski i całego świata, którzy znają się na Koperniku i swoją wiedzą chcą podzielić się ze zwykłymi użytkownikami internetu - poinformował redaktor naczelny portalu dr Michał Targowski.
Nicolaus Copernicus Thoruniensis to - według twórców portalu - pierwsze tak obszerne, profesjonalnie przygotowane i publicznie dostępne w internecie źródło informacji i materiałów o Koperniku. Prezentowane w nim kolekcje archiwaliów, książek, dawnych i współczesnych dzieł sztuki, a nawet przedmiotów codziennego użytku związanych z astronomem gromadzą w jednym miejscu obiekty rozproszone po archiwach, bibliotekach i muzeach w kraju i poza granicami Polski. Grono autorów tekstów tworzą pochodzący z różnych polskich i zagranicznych ośrodków znani naukowcy, popularyzatorzy nauki oraz pasjonaci historii, astronomii, sztuki i samego Kopernika. - Postać Kopernika daje z jednej strony możliwość wglądu w historię astronomii, zwłaszcza kosmologii. Pozwala jednak wejrzeć również w medycynę dawnych czasów, a także w ekonomię - Kopernik słynął przecież jako dobry lekarz i teoretyk ekonomii. Ten portal może być też furtką dla osób, które interesują się historią regionów, w których przebywał Kopernik, a także przedstawieniami Kopernika i astronomii w dawnej i współczesnej sztuce - tłumaczył dr Targowski.
Witryna skierowana jest do szerokiego grona odbiorców poszukujących informacji o życiu Kopernika, uprawianych przez niego naukach, jego wielkim odkryciu i wpływie na późniejszy rozwój cywilizacji. Nicolaus Copernicus Thoruniensis będzie tym samym internetową encyklopedią używaną przez uczniów, studentów, naukowców i wszystkich zainteresowanych prezentowaną problematyką. Otwarcie wersji anglojęzycznej w pierwszej połowie 2010 r. udostępni zawartość portalu użytkownikom na całym świecie. Portal zostanie uruchomiony 19 lutego 2010 r. - w dniu 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zbiegającej się równocześnie z obchodami 65-lecia toruńskiego Uniwersytetu noszącego imię wielkiego astronoma.
PAP, arb