Prototyp e-recepty w Wielkopolsce
- Będzie to Leszno lub Konin. Wszystko zależy od zamknięcia negocjacji i oceny możliwości technicznych w tych dwóch miastach oraz od wsparcia władz obu miast i przychylności środowiska medycznego - powiedział Sikorski. Prototypowe program e-recepty będzie testowany w jednym z tych miast przez pół roku. Na podstawie jego oceny zostanie stworzony program pilotażowy, a później ogólnopolski. Ma on zostać wdrożony do końca 2014 r.
Po wdrożeniu programu pacjent u lekarza pokaże dowód osobisty, lekarz otworzy w komputerze e-kartę zdrowia i wypiszę e-receptę. Później pacjent udaje się do apteki, gdzie aptekarz elektronicznie odczytuje, o jakie lekarstwa chodzi. Według autorów projektu dzięki e-receptom mają być wykluczone błędy wynikające z pomyłek w pisowni nazwy leku, wielkości opakowania oraz nieprawidłowego odczytania nazwy preparatu przez farmaceutę.
Szacuje się, że rocznie ten system może przynieść oszczędności w wysokości 2 miliardów złotych. Program e-recepta jest częścią programu Ministerstwa Zdrowia "e-Zdrowie Polska". Plan informatyzacji "e-Zdrowie Polska" na lata 2009-2015" jest dokumentem, w którym określono główne kierunki rozwoju informatyzacji w ochronie zdrowia.
Plan powstał przede wszystkim w oparciu o dokumenty: "Strategia Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do roku 2013", "Strategia informatyzacji Rzeczpospolitej Polskiej - e-Polska", i stanowi ich rozszerzenie w zakresie działań związanych z opieką zdrowotną, które są koordynowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, będące jednostką podległą i nadzorowaną przez Ministerstwo Zdrowia.PAP, ps