"Dzieci mogą uczyć dorosłych sieci"
Reprezentujący KE Michael Busch przypomniał, że za dwa lata kończy się obecna perspektywa finansowa UE. Ocenił jednak, że bezpieczeństwo internetu jest na tyle istotne, że na pewno będzie finansowane z budżetu wspólnoty także po 2013 r. Yiannis Laouris z cypryjskiego Centrum Programu Safer Internet ocenił z kolei, że dziś - dzięki sprawnemu korzystaniu z technologii cyfrowych - dzieci mają często lepszy od swych rodziców dostęp do informacji i wiedzy. Jego zdaniem dorośli mogą i powinni od najmłodszych uczyć się sprawnego poruszania się w cyberprzestrzeni. - Dzieci mogą uczyć i szkolić swoich rodziców i dziadków, bo mają dostęp i korzystają z nowoczesnych technologii oraz szybko się uczą. Starsi uczą się wolniej, za to mają więcej czasu, a dzięki uczeniu się od dzieci zachowują z nimi lepszy kontakt. Osobom starszym, które nie są mobilne, może to także po prostu ułatwić życie - mówił. - Czy imigrant poczuje się w jakimś kraju tak dobrze, jak ten, który się w nim urodził? Nie. Tak samo jest w tym przypadku - my, urodzeni przed powstaniem internetu, jesteśmy imigrantami w świecie cyfrowym, w którym urodziły się nasze dzieci - przekonywał Laouris.
W konferencji uczestniczył też m.in. Luc Delany z Facebooka. Na świecie z tego portalu społecznościowego korzysta obecnie 750 mln ludzi, z czego połowa codziennie. Delany zwrócił uwagę, że choć zgodnie z regulaminem portalu mogą korzystać z niego osoby, które ukończyły 13. rok życia, młodsze dzieci zakładają na nim swoje profile, kłamiąc na temat wieku w formularzu rejestracyjnym. Zaznaczył, że firma korzysta z aplikacji umożliwiających identyfikację profili osób w wieku niższym od dozwolonego (odbywa się to m.in. na podstawie kliknięć w "lubię to" pod umieszczanymi wpisami), jednak "jest to jak szukanie igły w stogu siana". Podkreślił jednak, że sami użytkownicy mogą zgłaszać administratorom swe obawy co do wieku innych osób obecnych na portalu.
Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań Kids Online II (przeprowadzonych w 2010 r. w 25 krajach europejskich, wśród ponad 23 tys. dzieci w wieku od 9 do 16 lat i ich rodziców). Wynika z nich, że większość rodziców nie jest świadoma tego, co robią ich dzieci online. Według badań dzieci zaczynają korzystać z internetu w coraz młodszym wieku - w Polsce przeciętny wiek pierwszego logowania do sieci to 9 lat. 48 proc. dzieci przyznaje, że w internecie są rzeczy, które je niepokoją, jednak tylko 12 proc. na nie natrafiło. Im dłużej dzieci korzystają z sieci, tym więcej mają negatywnych doświadczeń, mimo coraz większych kompetencji w jego używaniu.
Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" jest organizowana w ramach programu Komisji Europejskiej "Safer Internet" przez powołane w 2005 r. Polskie Centrum Programu "Safer Internet". Tworzą je Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN). W przygotowanie konferencji zaangażowany jest również klicksafe - niemiecki projekt na rzecz bezpieczeństwa w internecie.
zew, PAP