Inflacja znów w górę ? 4,3 proc.
Z danych GUS-u wynika, że największy wpływ na wzrost inflacji miała żywność (głównie warzywa i mięso), która po kilku miesiącach spadków ponownie zaczęła drożeć. W ciągu miesiąca ceny jej ceny wzrosły o 1,1 proc. GUS uważa, że głównym powodem jest pora roku i koniec sezonu letniego. Tymczasem to właśnie żywność stanowi aż 24 proc. tzw. 'koszyka inflacyjnego'.
Kolejny winowajca to rosnące ceny paliw (w ciągu miesiąca podrożały aż o 3,4 proc.). Zdaniem analityków, to z kolei głównie efekt słabnącego złotego. Sporo, bo 3,1 proc. w górę poszły też w ciągu ostatniego miesiąca ceny ubrań. To natomiast GUS wiąże z wprowadzeniem do sklepów jesiennych kolekcji.
Analitycy twierdzą, że dość wysoka inflacja może się utrzymać do końca roku. Na jej spadek można zaś liczyć dopiero w 2012. ? Nie było szans na utrzymanie inflacji na poziomie września ? ocenia Jacek Adamski, szef departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Jego zdaniem, na koniec roku osiągnie ona ok. 4-4,1 proc. ? I nie ma, niestety, specjalnej nadziei, że ewentualne wzmocnienie złotego w stosunku do dolara może nas uchronić przed dalszym wzrostem cen. Tym bardziej że rząd zapowiedział już podniesienie od stycznia akcyzy na paliwa dieslowskie ? komentuje Adamski.
Potwierdzają to analizy Narodowego Banku Polskiego. Wczoraj bank centralny opublikował swój raport o inflacji. Według niej, inflacja w tym roku wyniesie ok. 4 proc., a dopiero w 2012 roku spadnie do 3,1 proc.
Komentatorzy podkreślają, że utrzymywanie się tegorocznej inflacji dużo powyżej założonego wcześniej celu inflacyjnego (2,5 proc.) to dodatkowy argument dla Rady Polityki Pieniężnej, by do końca roku utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie.