5 powodów, dla których warto powiedzieć TAK borowinie
Borowina czarne złoto, skuteczny lek i naturalny kosmetyk dla naszej skóry. Nie zawiera w sobie zbędnej chemii. Doskonale nadaje się jako recepta na pogruchotane kości, bóle stawów oraz kobiece dolegliwości. W dodatku zwalcza cellulit! Trudno uwierzyć? A jednak.
Przedstawiamy 5 powodów, dla których obok zabiegów z borowiną nie należy przechodzić obojętnie. Naszym przewodnikiem jest Wojciech Wolski, fizjoterapeuta i menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Bania na Podhalu, czyli miejsca, gdzie występują jedne z najlepszych złóż borowiny w Europie.
Powód 1: Jest naturalna i organiczna
Pochodzi wprost z wnętrza Ziemi i jest wielkim bogactwem charakterystycznym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Szczególnie czyste i dobre jakościowo są polskie złoża. Borowina powstaje w wyniku butwienia, czyli rozkładu roślinności bagiennej, jest rodzajem torfu. Wchodzące w jej skład, m.in. kwasy huminowe, bituminy, białka, żywice, mikro i makroelementy oraz sole i krzemionka zapewniają naturalną pielęgnację ciała. Kwasy organiczne i sole mają działanie ściągające, przeciwzapalne i bakteriobójcze. - Okłady na skórę z borowiny powodują regenerację naskórka i tkanek, które uległy uszkodzeniu, oraz zwiększają ukrwienie skóry. Dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i tkanek położonych głębiej. Przyczyniają siędo tego w głównej mierze kwasy huminowe, składowe borowiny mówi Wojciech Wolski z Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.
Powód 2: Łagodzi kontuzje i bóle
Ciepła borowina na ciele świetnie działa w przypadku schorzeń układu ruchu zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych, bólów kręgosłupa, mięśni przykręgosłupowych. Jest także niezastąpionym zabójcą bólu w kontuzjach. Uwaga, można ją stosować w przewlekłych stanach, ale nie ostrych!
- Okłady borowinowe to sposób dla starszych osób na ból reumatyczny, ale też dla młodych, przeciążonych siedzeniem za biurkiem, albo wręcz przeciwnie szalejących podczas aktywności sportowej. Tego typu zabiegi powodują rozluźnienie przykurczonej torebki stawowej, więzadeł oraz tkanek znajdujących się wokół stawów, dzięki czemu zwiększa się zakres ruch. Z kolei w przypadku pracowników biurowych okłady i masaże łagodzą bóle w części szyjnej i lędźwiowej kręgosłupa dodaje Wojciech Wolski.
Powód 3: Przyjemnie rozgrzewa, przyspieszając metabolizm
Jest to możliwe dzięki dużej pojemności cieplnej borowiny. Jeśli ją nagrzejemy do 40 stopni C i położymy na ciało, będzie oddawała ciepło powoli i równomiernie.
Metabolizm komórkowy zwiększy się, a tym samym składniki odżywcze szybciej dotrą do komórek, a zbędne substancje zostaną wydalone. Zaczniemy się pocić i tym samym oczyszczać z produktów przemiany materii. Dodatkowo kwasy huminowe zawarte w borowinie resorbują z powierzchni skóry już wydalone ze środka niepotrzebne substancje.
Takiemu rozgrzewaniu warto się poddać zawsze, gdy odczuwamy bóle mięśni i narządów ruchu. Okłady z borowiny są przyjemnie ciepłe i relaksujące. Mięśnie są rozluźnione, a organizm w mniejszym stopniu odczuwa bóle.
- Dodatkowym elementem rozgrzewającym zabiegu jest masaż relaksacyjny pleców lub wybranej części ciała, np. odcinka lędźwiowego, krzyżowego, szyjnego, stawu. Tym sposobem wprowadzamy się w stan odprężenia, likwidując mimowolne napięcie mięśni, przywracając prawidłowy rytm serca, krążenie i ciśnienie krwi. Mięśnie są pobudzone do pracy, ale cały organizm spokojny i uwolniony od stresu mówi Wojciech Wolski z Termy Bania.
Powód 4: Pomaga w dolegliwościach kobiecych
Składnikiem borowiny są związki o działaniu estrogennym. Stymulują one hormony nadnerczowe i jajnikowe, m.in. estradiol i progesteron. Okłady z borowiny mogą wyregulować cykl miesiączkowy oraz dokuczliwe objawy menopauzy. Terapie borowinowe stosuje się w poważniejszych schorzeniach, takich jak stany zapalne pochwy, nadżerki, ale także po operacjach ginekologicznych jako czynnik wspomagający regenerację i dojście do zdrowia.
Borowina to także jeden ze sposób na kobiecą zmorę, jaką jest cellulit. Szybszy metabolizm komórkowy, który jest wynikiem ciepłych okładów, i wynikające z niego wydalanie zbędnych substancji przemiany materii przyczyniają się do niwelacji pomarańczowej skórki. Komórki tłuszczowe ulegają rozbiciu, a złogi z toksynami zostają wydalone. Jeśli do okładu zastosujemy jeszcze masaż, efektywność walki z cellulitem jest jeszcze większa mówi Wojciech Wolski, który na co dzień wykonuje takie właśnie zabiegi w Białce Tatrzańskiej.
Powód 5: Ma różne wcielenia
Możemy ją wykorzystywać jak tylko chcemy, w zależności od potrzeb. Podczas wizyty w spa korzystamy z okładów połączonych z masażem, w sanatorium także z borowinowych kąpieli i inhalacji. Borowiny można też używać w domu. Wówczas do kąpieli wrzucamy kostki torfowe lub bolące miejsca smarujemy zakupioną w aptece pastą borowinową. Borowina jest również składnikiem kosmetyków i środków pielęgnacyjnych.
W Instytucie Wellness & Spa Terma Bania można poddać się cienkowarstwowym okładom połączonym z masażem relaksacyjnym lub leczniczym.
Zanim zdecydujemy się poddać zabiegowi borowinowemu, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Nie mogą ich stosować m.in. osoby poniżej 25 roku życia ze względu na wydzielane hormony, kobiety w ciąży, w trakcie miesiączki, chorzy na nadczynność tarczycy, nowotwory.
Wojciech Wolski menadżer Instytutu Wellness & SPA, magister fizjoterapii, ukończył studia na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracę zawodową rozpoczął w jednym z sanatoriów w Małopolsce. Tam zgłębiał tajniki technik fizjoterapeutycznych w leczeniu różnych schorzeń narządu ruchu. Z Termą Bania związany od początku jej istnienia. Zawodowo pasjonuje się zagadnieniami związanymi z fizjoterapią w ortopedii i traumatologii. Jest autorem kilku tekstów opublikowanych na łamach czasopisma Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja. Prowadzi własnego bloga, poświęconego kontuzjom stawu kolanowego.