Eksperci światowego formatu na V Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
Zarządzający chińskim funduszem o wartości liczonej w setkach miliardów dolarów, były doradca bezpieczeństwa narodowego Baracka Obamy, minister z Senegalu, prezydent Niemiec, premier Finlandii, a także obecni ministrowie gospodarki Słowacji i Rumunii, przemysłu i handlu Czech oraz Namibii oraz unijni komisarze to wybrani goście specjalni zbliżającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 (European Economic Congress EEC) w Katowicach.
W dniach 13-15 maja 2013 r. w Katowicach odbędzie się kolejna, piąta już edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy gospodarczej w Europie Środkowej. Kongres jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z zagranicy. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów reprezentantów elit biznesowych, politycznych i naukowych.
Wśród gości specjalnych V Europejskiego Kongresu Gospodarczego są:
El Hadji Malick Gakou, Minister Handlu, Przemysłu i Sektora Nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013.
Doktor nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (temat dysertacji: analiza porównawcza warunków rozwojowych Polski i Senegalu), w 2011 roku Nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP. Były minister sportu, minister handlu i przemysłu oraz Przewodniczący Rady Regionalnej Dakaru.
El Hadji Malick Gakou weźmie udział w sesji Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, będzie także uczestnikiem Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna w drugim dniu V EEC.
James L. Jones, Doradca Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych w latach 2009-2010, Naczelny Dowódca NATO w latach 2003-2006, Emerytowany Generał Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Był też członkiem zarządu w The Boeing Company, doradzał firmie technologicznej Cross Match Technologies i paliwowemu gigantowi Chevron.
James L. Jones weźmie udział w dyskusji Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie w pierwszym dniu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Horst Köhler, Prezydent Niemiec w latach 2004-2009, Dyrektor Zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym w latach 2000-2004, Prezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w latach 1998-2000.
Doktor nauk ekonomicznych, odznaczony w 2005 roku Orderem Orła Białego.
Horst Köhler Weźmie udział w dyskusji Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie w pierwszym dniu V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Martin Kuba, Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej.
Czeski lekarz i polityk, od listopada 2011 roku Minister Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej oraz pierwszy wiceprzewodniczący rządzącej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), drugi po premierze Petrze Nečasie najbardziej wpływowy polityk w tej partii.
Martin Kuba weźmie udział w sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, w spotkaniu ministrów gospodarek Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule o kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię oraz Chorwację.
Tomáš Malatinský, Minister Gospodarki Słowacji.
Od kwietnia 2012 roku Minister Gospodarki Słowacji w drugim gabinecie Roberta Fico, wcześniej m.in.: Prezes Związku Pracodawców Energetyki na Słowacji (ZZES) oraz Federacji Związków Pracodawców Republiki Słowackiej (SR FEA).
Tomáš Malatinský weźmie udział w sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, w spotkaniu ministrów gospodarek Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule o kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię oraz Chorwację.
Ivan Mikloš, Członek Narodowej Rady Słowacji, Wicepremier, Minister Finansów Słowacji 2010-2012.
Polityk, wicepremier i minister gospodarki w latach 19982002, wicepremier i minister finansów w latach 20022006, wcześniej minister prywatyzacji oraz dyrektor ekonomicznego think-tanku M.E.S.A 10.
Ivan Mikloš weźmie udział w V Europejskim Kongresie Gospodarczym w panelach poświęconych euro: Przyszłość strefy euro 13 maja oraz Euro system pod presją 14 maja br.
Andris Piebalgs, Komisarz UE ds. Rozwoju.
Polityk i dyplomata łotewski, obecnie Komisarz Europejski ds. Rozwoju w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem José Barroso, wcześniej, jako Komisarz ds. Energii doprowadził do wprowadzenia zakazu dotyczącego sprzedaży tradycyjnych żarówek w państwach należących do UE.
Andris Piebalgs weźmie udział w dyskusji Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie w pierwszym dniu V EEC oraz w inauguracji Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna.
Janez Potočnik, Komisarz UE ds. Środowiska.
Słoweński polityk i ekonomista, były minister ds. europejskich, w 2004 został Komisarzem ds. Rozszerzenia w Komisji Europejskiej Romano Prodiego. Jesienią tego samego roku, po powołaniu Komisji Europejskiej z José Barroso na czele, objął tekę Komisarza ds. Badań i Rozwoju. Od 2010 roku Komisarz ds. Środowiska.
Janez Potočnik na V EEC weźmie udział w sesji Gaz łupkowy europejskie dylematy 14 maja br.
Calle Schlettwein, Minister Handlu i Przemysłu Namibii.
Od początku uzyskania niepodległości Namibii (1990) stale jako sekretarz w różnych ministerstwach, w latach 2010-2012 Wiceminister Finansów, obecnie Minister Hadlu i Przemysłu Namibii.
Calle Schlettwein weźmie udział w Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013.
Matti Vanhanen, Premier Finlandii w latach 2003-2010, Dyrektor Zarządzający Związku Fińskich Firm Rodzinnych.
Dziennikarz, w latach 19881991 redaktor naczelny pisma Kehäsanomat, w latach 19912010 sprawował mandat posła, w 2003 objął urząd ministra obrony, następnie był jednym z najdłużej urzędujących premierów Finlandii.
Matti Vanhanen wiedzą i doświadczeniem na EEC 2013 podzieli się podczas paneli poświęconych euro: Przyszłość strefy euro 13 maja oraz Euro system pod presją 14 maja br.
Varujan Vosganian, Minister Gospodarki Rumunii.
Polityk, ekonomista, publicysta i poeta, wcześniej na stanowisku Ministra Gospodarki i Handlu oraz Finansów Rumunii. Członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (2012 do chwili obecnej), Przewodniczący Komitetu ds. Ekonomii, Usług i Przemysłu Parlamentu Rumuńskiego, Wiceprzewodniczący Krajowej Partii Liberalnej. Autor książek na temat ekonomii i polityki, ale również beletrystycznych i poezji.
Varujan Vosganian weźmie udział w sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013, w spotkaniu ministrów gospodarek Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule o kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię oraz Chorwację.
Gao Xiqing, Prezes China Investment Corporation.
Od 2007 roku wiceprzewodniczący i prezes Państwowej Chińskiej Spółki Inwestycyjnej (CIC China Investment Corporation), największego funduszu inwestycyjnego, odpowiedzialny za zarządzanie częścią kwoty zgromadzonych rezerw walutowych Chińskiej Republiki (ok. 3,2 tryliona dolarów). Kapitał założycielski CIC w 2007 r. wyniósł 200 miliardów dolarów. Wcześniej pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC), oraz Wiceprzewodniczącego Chińskiej Krajowej Rady Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w firmie prawniczej na Wall Street.
Gao Xiqing na V Europejskim Kongresie Gospodarczym weźmie udział w II Forum Gospodarczym Chiny-Europa 14 maja br.
***
Wśród głównych nurtów tematycznych Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 znajdują się zagadnienia związane z potencjalnymi czynnikami wzrostu europejskiej gospodarki, stabilnością strefy e