Pracownicy ENERGA nagrodzeni przez premiera
Pracownicy Grupy ENERGA zostali dziś nagrodzeni przez premiera za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne. Wspólnie z naukowcami w zespole pod kierownictwem prof. Jana Kicińskiego z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku wdrażają w Żychlinie koncepcję gminy samowystarczalnej energetycznie. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Piotr Litwin, wiceprezes spółki ENERGA Invest, podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie inwestycji w Grupie ENERGA oraz Marek Laskowski, Kierownik Zespołu ds. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ENERGA SA należą do ośmioosobowego zespołu nagrodzonego za innowacyjną technologię wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w gminach. Związani z Grupą ENERGA od jej powstania, w swojej pracy skupiają się aktualnie m.in. na rozwijaniu technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy oraz odpadów rolniczych. W nagrodzonym zespole odpowiadają za budowę innowacyjnych instalacji.
Konsorcjum Instytutu Maszyn Przepływowych PAN i Grupy ENERGA zaowocowało niespotykaną na taką skalę współpracą nauki i przemysłu. Opracowana przez zespół koncepcja pozwala na taką modernizację i rozbudowę istniejących małych ciepłowni, by optymalnie wykorzystać lokalne warunki i dostępne surowce na danym terenie. Zaangażowanie w projekt naukowców i przedstawicieli ENERGI, pozwoliło na najlepsze wsparcie naukowe oraz przede wszystkim praktyczne wykorzystanie efektów badań.
Zespół pod kierownictwem prof. Kicińskiego na przykładzie Żychlina (woj. łódzkie) pokazuje jak w praktyce wdrożyć taki projekt. Prace prowadzone są w ciepłowni należącej do Grupy ENERGA. Typowa gminna siłownia o przestarzałej instalacji jest modernizowana zgodnie z wypracowaną koncepcją. Obiekt po modernizacji będzie korzystać z kilku niezależnych modułów, które z różnych paliw elastycznie wytwarzają energię. Dostarczać będą energię dostosowaną do aktualnej sytuacji regionu w zależności od tego, czy potrzeba jest więcej energii cieplnej (zimą) czy elektrycznej (latem). Rozwiązania bazują m.in. na lokalnych odnawialnych źródłach energii jak biomasa i biogaz oraz źródłach niskoemisyjnych zasilanych gazem ziemnym. Specjalnie dla tej koncepcji zespół opracował innowacyjne w Europie technologię, obejmujące np. wielopaliwowy kocioł biomasowy. Instalacja jest przystosowana do integracji z inteligentną siecią (tzw. Smart Grid), a dodatkowo spełnia wszystkie wymogi jakie stawia Unia Europejska w kwestii emisji gazów do 2020 roku.
Zespół szacuje, że podobne prace można przeprowadzić w ponad 300 podobnych niewielkich ciepłowniach w całej Polsce. Korzyści potencjalnym szerszym wdrożeniu to oszczędności - m.in. nie będzie bowiem marnowana energia cieplna, której latem jest zbyt dużo. Równie ważnym osiągnieciem może być znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce. Wdrażając i rozwijając koncepcję na szerszą skalę realne jest w przyszłości stworzenie samowystarczalnych regionów energetycznych opartych na niskoemisyjnej energii odnawialnej.
Powszechne wprowadzenie proponowanych rozwiązań może dać Polsce szansę na znalezienie się w światowej czołówce państw, które rozwijają bezemisyjne i energetycznie samowystarczalne gminy, wioski, osiedla, a nawet całe miasta. Takie inicjatywy można obserwować w Austrii, Szwecji, Kanadzie i Chinach. Dzięki nagrodzonym badaniom i nowym technologiom Polska może wyznaczać nowe drogi tego rozwoju, stosując własne unikalne rozwiązania.