Michał Żewłakow, Jan Urban i piłkarze polskiej Ekstraklasy wspierają Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych
Warszawa, 16 maja, 2013. W środę (15.05.13) odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych (18-26.05.13) -największej tego typu inicjatywy na świecie. W konferencji wziął udział były reprezentant Polski i zawodnik Legii Warszawa - Michał Żewłakow, trener drużyny Legia Warszawa - Jan Urban, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska - Bogusław Gałązka oraz piłkarze Olimpiad Specjalnych.
Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych zrzesza 52 000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną w 45 krajach Europy i Eurazji. W ramach Tygodnia UEFA współpracuje z 35 narodowymi federacjami piłkarskimi.
W akcję zaangażowanych jest na stałe ponad 60 klubów, agend rządowych i organizacji pozarządowych (m.in. UNICEF - United Nations Children's Fund, FARE - Football Against Racism in Europe, CAFE Centre for Access to football in Europe).
Trzynasta edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych zgromadzi na polskich boiskach tysiące zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach regionalnych, organizowanych na terenie całego kraju, w sumie udział weźmie: 2168 zawodników, 428 trenerów i 411 wolontariuszy.
Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w tym roku zapowiada Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej, który odbędzie się między 5 a 9 czerwca w Warszawie. Finał turnieju zostanie rozegrany na stadionie Legii Warszawa.
W Turnieju wezmą udział drużyny z 12 krajów: Austrii, Francji, Niemiec, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji i Turcji. Polskę reprezentować będzie drużyna z Oddziału Regionalnego Pomorskie. Zwycięzcy turnieju zostaną zakwalifikowani do światowego finału Special Olympics Unified Cup Rio 2014.
Michał Żewłakow, były reprezentant Polski i rekordzista pod względem liczby występów w drużynie Narodowej został ambasadorem Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej. Drugim ambasadorem jest mistrz świata i mistrz Europy Francuz Christian Karambeu.
- Dla mnie zawodnicy Olimpiad Specjalnych to ludzie, którzy pokazują, to co najpiękniejszego w sporcie, czyli zdrowe emocje, zdrową rywalizację i to w czasie, kiedy naprawdę nie jest to łatwe. Nie są motywowani pieniędzmi czy chęcią sławy. Uprawiają sport w najczystszej postaci, nikt nie jest bliżej idei niż oni powiedział Michał Żewłakow.
W Polsce ruch Olimpiad Specjalnych, a w szczególności rozwój piłki nożnej osób z niepełnosprawnością intelektualną od lat wspiera m.in. Ekstraklasa. 27 kolejka TMobile Ekstraklasy rozgrywana w dniach 17 - 20 maja 2013, dedykowana jest Olimpiadom Specjalnym. Piłkarze zostaną wyprowadzeni przez zawodników Olimpiad Specjalnych, ubranych w koszulki z logo Olimpiad Specjalnych i UEFA RESPECT. Na murawę zostanie również wniesiona flaga organizacji.
- Legia chce być bliżej zawodników Olimpiad Specjalnych Polska. Chcemy spotykać się ze sportowcami z niepełnosprawnością intelektualną, poznawać ich bliżej. Myślimy o zorganizowaniu wspólnych treningów. Dla nich będzie to na pewno niesamowita satysfakcja, ale i my możemy na tym skorzystać. To ważna grupa w naszym społeczeństwie, dlatego musimy nauczyć się żyć razem. Wielu z nas żyje na co dzień obok ludzi z niepełnosprawnością intelektualną i nie stara się integrować, nie zauważa ich. Musimy przełamać tę barierę, bo warto mówił trener Legii Warszawa Jan Urban.
Głównym celem wydarzenia jest nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem osób pełnosprawnych i osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz budowanie świadomości i tolerancji w życiu codziennym.
O Stowarzyszeniu Olimpiady Specjalne Polska
Olimpiady Specjalne Polska to narodowy program światowego ruchu Special Olympics. Jest to sportowa organizacja pożytku publicznego działająca na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku. Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych. W 2010 roku w Warszawie zostały zorganizowane Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, uznane za najlepszą imprezę sportową roku.