Czyścimy i lakierujemy meble ogrodowe
Nowoczesne czy stylowe, sosnowe czy dębowe? Bez względu na ich styl i materiał jedno jest pewne o meble ogrodowe trzeba dbać. Podpowiadamy, jak skutecznie je czyścić oraz pielęgnować.
Piękne i zadbane meble ogrodowe są nie tylko dopełnieniem aranżacji ogrodu, ale także jedną z jego najlepszych wizytówek. Każdy miłośnik zielonych przestrzeni doskonale wie, że mają one przysłowiowe pięć minut wiosną i latem. Potem na długi czas chowamy je w piwnicy czy garażu. Niezależnie od pory roku warto jednak zatroszczyć się o ich staranną pielęgnację w trakcie sezonu. Podczas wakacji drewniane meble są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych, opadów atmosferycznych czy różnorodne uszkodzenia mechaniczne. Z upływem czasu powierzchnia mebli może również ulec zniszczeniu w wyniku stosowania agresywnych preparatów czyszczących, nieuważnego obchodzenia się z produktami spożywczymi, ale także może ona zostać zaatakowana przez insekty. Trzeba dodać, że w dużej mierze wytrzymałość mebli zależy także od rodzaju drewna, z którego zostały wykonane. Bardzo ważne jest więc regularne czyszczenie mebli profesjonalnymi środkami oraz pokrywanie ich preparatami, które tworzą wytrzymałą powłokę ochronną.
Jak czyścić meble ogrodowe?
Oczyszczanie drewnianych mebli w zasadzie nie różni się od zwykłych, domowych porządków. Musimy jednak pamiętać o ich systematycznej higienie, ponieważ wpływa to na stan powierzchni oraz bezpieczeństwo użytkowania. Znaczne zanieczyszczenie grozi zwłaszcza meblom, które ciągle stoją na zewnątrz. W takich wypadkach najlepiej sprawdzają się gładkie, lakierowane powierzchnie, z których łatwo usunąć codzienne zabrudzenia. Podczas meblowych porządków przydatne będą ściereczki, delikatne środki chemiczne, ewentualnie myjka ciśnieniowa. Drewna nie powinno się zbyt obficie namaczać, a przed lakierowaniem trzeba dokładnie wytrzeć powierzchnię do sucha. Przy czyszczeniu musimy pamiętać o trudno dostępnych miejscach, w których gromadzą się brud oraz bakterie. Do takich zakamarków najprościej dotrzeć np. twardą szczoteczką do zębów. Regularne czyszczenie mebli ogrodowych sprawi, że nie będą się na nich pojawiać przebarwienia, a drewno nie straci oryginalnej barwy ani uroku.
Rzecz o lakierowaniu
Obie tytułowe czynności są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ odpowiednie lakierowanie tworzy łatwą do czyszczenia powłokę, na której nie będzie szybko osadzał się brud. W dodatku na takiej powierzchni nie zatrzymuje się woda, co blokuje negatywne działanie deszczu. Wybierając odpowiedni środek do drewna, należy zwrócić uwagę na jego właściwości ochronne, ale również dekoracyjne. Obie te cechy łączy w sobie np. Lakierobejca Extra marki Drewnochron. Preparat gwarantuje długoletnią ochronę, w tym przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami atmosferycznymi jak wiatr lub wahania temperatur. Wysoka elastyczność lakierobejcy pozwala na równoczesną współpracę preparatu z drewnem, co sprawia, że powłoka nie łuszczy się i nie pęka. Zawartość wysokiej jakości pigmentów sprawia, że kolor po aplikacji jest podkreślony oraz utrwalony. Lakierobejca dobrze się rozprowadza, nie pieniąc się podczas malowania ani nie tworząc zacieków. Przed samym lakierowaniem powinniśmy odpylić, oczyścić i osuszyć powierzchnię, aplikując sam produkt dla uzyskania najlepszego efektu dwukrotnie, a w wypadku części szczególnie narażonych na niszczenie nawet trzykrotnie. Malując surowe drewno, koniecznie trzeba najpierw je zaimpregnować (np. Impregnatem Extra Drewnochronu). Temperatura podczas malowania i schnięcia powinna wynosić od +5 do +25°C, dlatego lato wydaje się być idealną porą zarówno na czyszczenie, jak i malowanie mebli ogrodowych. Dzięki tym dwóm prostym zabiegom odzyskają one dawny blask oraz będą właściwie chronione.