Architektura ekologicznie zaangażowana
Architektura i środowisko są ze sobą nierozerwalnie związane. Każda ingerencja w ekosystem nie pozostaje bez konsekwencji. Rosnąca świadomość na temat negatywnego oddziaływania człowieka na ekosystem sprawia, że coraz częściej poszukuje się rozwiązań przyjaznych środowisku, które pozwolą zaoszczędzić wykorzystanie energii i surowców energetycznych.
Firmy w służbie środowiska
Wraz z rozwojem innowacyjnych technologii budowlanych duży nacisk kładzie się na prowadzenie dyskusji o efektywności energetycznej. Ma to miejsce nie tylko w ramach polityki Unii Europejskiej, ale również w wymiarze jednostkowym, dotykającym każdego z inwestorów budujących lub remontujących dom. W efekcie, firmy branży budowlanej coraz chętniej włączają się w kampanie społeczne mające na celu przekazanie kompleksowej wiedzy na temat architektury przyjaznej środowisku. Poprzez dzielenie się doświadczeniem i wynikami prowadzonych przez nas badań, chcemy podjąć na forum społecznym dyskusję o tym, jak budujemy, jak możemy budować lepiej i jak możemy edukować tych, którzy będą budować w przyszłości. Celem naszych działań, w ramach kampanii Szóste paliwo, jest zwrócenie uwagi na aspekty związane z oszczędnością energii w budynkach. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych. mówi Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL.
Ekologiczna architektura od podstaw
To, jak efektywną energetycznie przestrzeń życiową uda nam się zaprojektować, zależy od szeregu świadomych, proekologicznych decyzji - Chcąc budować według najnowszych standardów i z racjonalnym podejściem do środowiska, warto zawczasu pomyśleć o zmniejszeniu zapotrzebowania na energię poprzez wdrażanie inteligentnych rozwiązań. Jeśli ocieplamy dom zwróćmy uwagę na odpowiednią termoizolację, która latem zapobiegnie przegrzewaniu domu, a zimą da nam naturalne ciepło. Kiedy dom jest ocieplony, opłacalne jest stosowanie odnawialnych źródeł energii dodaje Pawlak.
Naprzeciw wciąż rosnącemu zainteresowaniu świadomym budownictwem wyszła pracownia Exexe, której idea została nagrodzona w konkursie na Dom Ekologiczny organizowanym przez wydawnictwo MURATOR. Projekt Ekosystem został stworzony z myślą o zbalansowanym wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnej, a przy tym stanowi prosty i funkcjonalny obiekt mieszkalny. Fundamentem modelu jest specyficzny układ wnętrz, którego centrum stanowi wieloboczny pokój dzienny, a pozostałe pomieszczenia ułożone są względem niego w sposób centryczny. Tworzący się w ten sposób pierścień zaopatrzono w przesuwne ściany i taki sam system zamykania. Dzięki temu mieszkańcy mogą dowolnie regulować ilość światła wpadającego do mieszkania i w zależności od potrzeb otwierać lub zamykać otaczającą ich przestrzeń.
Zastosowanie systemu aktywnych i pasywnych rozwiązań
Ekosystem wykorzystuje przyjazne środowisku rozwiązania już na poziomie samej konstrukcji i bryły budynku. Wielkość i mobilność poszczególnych układów sprawiają, że możemy w sposób precyzyjny dostosować pomieszczenia do rozchodzenia się światła. W dodatku, utrzymanie ich w jasnych barwach, z dominującymi, białymi ścianami pozwala w znacznym stopniu ograniczyć zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie. Centryczny układ otulający pokój dzienny, skupia energię we wnętrzu domu i zapobiega jej nadmiernej utracie . mówi Ligia Krajewska ze studia architektonicznego Exexe. Poszukując wydajnego systemu okładzinowego, elewację pokryto panelami korkowymi. Świadome rozmieszczenie zieleni chroni przed zmianami czynników pogodowych, zarówno latem, jak i zimą. Rośliny iglaste, posadzone od strony północnej zatrzymują zimny wiatr, zaś drzewa liściaste rosnące na południe zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu domu. Istotnym rozwiązaniem pasywnym jest sposób przepływu powietrza - dzięki formie budynku bardzo skuteczna jest naturalna wentylacja. Natomiast z architektonicznego punktu widzenia najważniejszy jest prorodzinny charakter domu podsumowuje Krajewska.
Zastosowane rozwiązania aktywne ograniczają wpływ rozwiązań technologicznych na otoczenie. Do ogrzewania pomieszczeń zastosowano podłogowy system grzewczy, a także instalację kominka z zamkniętą komorą spalania. Takie połączenie znacznie obniży rachunki za energię elektryczną oraz zmniejszy emisję substancji szkodliwych do otoczenia. Ograniczenie zużycia wody osiągnięto poprzez zastosowanie cieczowych kolektorów słonecznych ogrzewających c.w.u. oraz wykorzystanie wody deszczowej, która zbierana na dachu, jest następnie przefiltrowywana i odprowadzana do specjalnie przygotowanego zbiornika. Zastosowanie mechanicznego systemu wentylacji nawiewowo wywiewnej pozwala na 70% odzysk ciepła z powietrza.
Ekosystem stanowi przykład wykorzystania efektywnych energetycznie, oszczędnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Wykonany przez Exexe projekt pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii aż w 81,5 %.
Źródło: Rockwool/exexedostarczył: NetPr