Modernizacja lotniska w Gdańsku współfinansowana przez Pekao
16 września 2013 roku Bank Pekao S.A. oraz Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. podpisały umowę programu emisji obligacji do kwoty 160 mln PLN. Środki z tej emisji zostaną wykorzystane na finansowanie i refinansowanie zadań inwestycyjnych realizowanych przez Spółkę w latach 2011-2016 o łącznej wartości blisko 520 mln PLN.
Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone między innymi na budowę nowego terminalu pasażerskiego, rozbudowę płaszczyzn lotniskowych, budowę terminalu cargo oraz zmianę kategorii operacyjnej lotniska.
Uwzględniając najnowszą umowę z Portem Lotniczym Gdańsk Bank Pekao zorganizował dotychczas finansowanie 7 lotnisk na łączną kwotę blisko 1,5 mld zł. Do tej pory Pekao SA współfinansował rozbudowę lotnisk w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Modlinie, Rzeszowie.
- Mocno wierzymy w sens rozwoju lotnisk regionalnych, które są kluczowe dla polskich miast i regionów oraz stanowią okno na świat dla ich mieszkańców. - powiedział Rafał Petsch, Dyrektor Zarządzający w Banku Pekao.
- Wczoraj wieczorem (16.09.2013) uzyskaliśmy nie tylko środki na finansowanie kolejnych naszych inwestycji, ale również zoptymalizowaliśmy koszty finansowania zewnętrznego. Cieszymy się, że w tym największym w historii gdańskiego lotniska procesie inwestycyjnym mamy tak doskonałego partnera, jakim jest Bank Pekao S.A.- powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.
Port lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie oddalony jest 10 km na zachód od Gdańska oraz 23 km na południe od Gdyni i zlokalizowany w pobliżu obwodnicy Trójmiejskiej. Port funkcjonuje od 1974 r., a od 1993 r. działa jako Sp. z o.o. Jest trzecim, po Warszawie i Krakowie lotniskiem w Polsce pod względem liczby pasażerów (blisko 2,9 mln podróżnych obsłużonych w 2012 roku) oraz czwartym po Warszawie, Katowicach i Krakowie pod względem przeładunku towarów (4,8 mln ton przesyłek obsłużonych w 2012 roku).
Bank Pekao SA działa od ponad 80 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Pod względem wartości aktywów jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, natomiast biorąc pod uwagę siłę kapitałową mierzoną współczynnikiem wypłacalności, Bank Pekao jest liderem wśród dużych banków w Polsce i jedną z najsilniejszych kapitałowo instytucji finansowych w Europie (współczynnik Core Tier 1 na koniec 2 kwartału 2013 r. na poziomie 19,0%).
Bank Pekao SA dysponuje drugą co do wielkości siecią oddziałów (1000 placówek w całym kraju) oraz oferuje swoim klientom dostęp do sieci ponad 4000 bezpłatnych bankomatów w Polsce i ok. 20 000 w 22 krajach Europy. W grupie kapitałowej Pekao znajdują się również największe w Polsce Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, fundusz emerytalny, dwa wiodące na polskim rynku domy maklerskie, oraz spółki zajmujące się leasingiem i faktoringiem.
Bank Pekao SA jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W 2012 roku aplikacja do bankowości mobilnej Banku Pekao wygrała w konkursie Mobile Trend Awards, Bank Pekao został także uhonorowany po raz czwarty z rzędu tytułem Top Employers Poland 2013. Na polu bankowości korporacyjnej Pekao w 2012 roku otrzymało tytuły Najlepszego Dostawcy Usług Walutowych i Najlepszego Banku Finansowania Handlu, przyznawane przez magazyn Global Finance. Bank Pekao jest czterokrotnym zdobywcą tytułu Najlepszego Banku w Polsce przyznawanego przez magazyn Euromoney. Trzykrotnie był uznany za najlepszy bank w Polsce przez magazyny The Banker i Global Finance. Bankowość korporacyjna została uhonorowana także m.in. nagrodą Złotego Bankiera za pierwsze w Europie wprowadzenie do oferty usługi identyfikacji klienta za pomocą odcisku palca.
Bank Pekao SA należy do Grupy UniCredit, jednej z wiodących międzynarodowych instytucji finansowych, która działa w 22 europejskich krajach poprzez sieć 9600 placówek oraz zatrudnia ok. 160 tys. osób.