Czym zabezpieczać drewniane meble ogrodowe z metalowymi elementami?
Ochrona drewnianych mebli ogrodowych musi uwzględniać nie tylko właściwości naturalnego surowca, ale również innych elementów, które wchodzą w ich skład. Najczęściej stosowanym materiałem dodatkowym są różnego rodzaju metale. Bardzo ważne jest zatem zastosowanie takiego środka, który nie spowoduje ich korozji.
Rynkowa oferta mebli ogrodowych pozwala na dobranie poszczególnych elementów dokładnie dopasowanych do naszych oczekiwań. Oprócz gotowych zestawów wypoczynkowych, wiele firm oferuje również możliwość zrealizowania indywidualnych pomysłów, ściśle według wskazań klienta. Poza drewnem, do ich produkcji używane są różnego rodzaju materiały, które wpływają na ich wygląd oraz trwałość. Kupując nowe meble, zazwyczaj otrzymujemy je w wersji gotowej do użytku. Ich powierzchnia zabezpieczona jest impregnatem oraz dodatkowo środkiem powierzchniowym. W sytuacji, kiedy jednak sami chcemy dokonać aplikacji preparatów ochronnych na surowe drewno bądź odnowić używane wcześniej meble, konieczny jest dobór produktu, którego właściwości nie będą miały negatywnego wpływu na użyte materiały.
Bezpieczne drewno i metal
Materiałami, które dobrze komponują się z drewnem, a przy tym są również wyjątkowo trwałe, są metale. W drewnianych meblach ogrodowych najczęściej spotykamy elementy stalowe bądź żeliwne. Zastosowanie innych nie jest praktyczne, gdyż surowiec musi być stosunkowo twardy i tym samym wytrzymały, aby zapewniał właściwą stabilność konstrukcji. Wszelkiego rodzaju śruby, gwoździe, wkręty, okucia, poręcze czy stelaże stanowią o bezpieczeństwie drewnianych mebli. O ile same w sobie są zazwyczaj prawidłowo przygotowane i odporne na działanie zmieniającej się aury, to już połączone z nimi drewno wymaga specjalnych zabiegów. Bardzo ważne jest nałożenie na nie odpowiedniego środka powierzchniowego, przy czym należy wybrać taki, który nie spowoduje korozji elementów metalowych. Zagrożeniem dla stalowych dodatków są środki biobójcze zawarte w preparatach. Produktem gwarantującym ochronę przed insektami i mikroorganizmami atakującymi drewno, ale nie posiadającym składników agresywnie oddziałujących na metalowe elementy, jest Impregnat Extra marki Drewnochron. W jego skład wchodzą specjalnie dobrane składniki, które są bezpieczne dla wszystkich rodzajów metali. Środek chroni podłoże przed sinizną, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz larwami, a także dorosłymi postaciami owadów.
Finalne wykończenie powierzchni
Prawidłowo zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe z metalowymi elementami będą służyć przez długi czas ich użytkownikom. Jeżeli zastosowany został impregnat w wersji kolorowej to stanowi on również wystarczającą ochronę przed działaniem promieni UV, które w przeciwnym razie będą powodowały szarzenie powierzchni drewna i mogą doprowadzić do jego rozsychania. Jeżeli chcemy jednak wyjątkowo podkreślić wygląd i charakter mebli wykonanych z dwóch rodzajów surowca, a także zapewnić im dodatkowe zabezpieczenie, to warto nałożyć powłokę preparatu nawierzchniowego. Może to być np. Lakierobejca Extra marki Drewnochron, która jest przeznaczona do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów wykonanych z drewna drzew krajowych oraz z materiałów drewnopochodnych. Tworzy elastyczną warstwę, która pracuje razem z drewnem podczas zmian jego objętości, wywołanych przez różnice temperatur i wahania poziomu wilgotności powietrza. W zestawie z bezbarwnym impregnatem zapewnia wysoką ochronę przed biodegradacją oraz technicznymi szkodnikami drewna. Jest również całkowicie nieszkodliwa dla różnego rodzaju elementów metalowych.
Systemowe zabezpieczanie podłoży drewnianych, przy użyciu środka do ochrony surowego drewna oraz wyrobu nawierzchniowego umożliwia nie tylko długotrwałą ochronę naturalnego surowca, ale pozwala także na zachowanie jego dekoracyjnego wyglądu i dopasowanie do pozostałych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu bądź w ogrodzie.