Miękkie i twarde - interdyscyplinarne warsztaty Nauki od Kuchni
W ramach Programu Edukacyjnego Nauka od Kuchni, w nadchodzącym semestrze odbędzie się sześć interdyscyplinarnych warsztatów adresowanych do uczniów szkół technicznych w Rybniku, Szczecinie i we Wronkach oraz do studentów Politechniki Poznańskiej. Celem spotakń jest efektywne przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy oraz zaprezentowanie jak w praktyce wygląda zawód inżyniera i serwisanta.
Program Edukacyjny Nauka od Kuchni jest skierowany do studentów i uczniów szkół technicznych wiążących swoją przyszłość zawodową z zaawansowanymi technologiami. Jego celem jest ograniczenie zjawiska niedopasowania kompetencyjnego wśród młodych ludzi oraz uświadomienie im, jak ważne dla całej kariery zawodowej jest łączenie kompetencji społecznych z wiedzą praktyczną już na poziomie edukacji.
Warsztaty dla studentów odbędą się 14 listopada oraz 4 i 10 grudnia w siedzibie firmy Amica, co umożliwi uczestnikom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Warsztaty, rozwiazywanie case studies będą okazją praktycznego wykorzystania zdobytej w czasie studiów wiedzy teoretyczneji i nabycia różnorodnych kompetencji. - Wszystkie spotkania będą miały charakter interdyscyplinarny, dlatego warsztaty dla uczniów podzieliliśmy na dwie części. Pierwsza z nich będzie dotyczyła kompetencji miękkich, a druga twardych mówi Jolanta Tupaj, koordynator HR firmy Amica, jedna z prowadzących miękką część warsztatów. Natomiast istotą warsztatów dla studentów będą tematy dotyczące wiedzy technicznej oraz kwestie związane z kompetencjami miękkimi. Przez cały czas trwania warsztatu, wszystkie te elementy będą się ze sobą przeplatały. Podczas spotkań odbywających się na terenie firmy, nie zabraknie dodatkowych atrakcji takich jak możliwość poznania tajników produkcji w AWSA.
Pierwszy warsztat dla studentów odbędzie się 14 listopada i będzie poświęcony tematyce konstruowania i projektowania sprzętu AGD. W czasie kolejnego spotkania, które odbędzie się 4 grudnia, studenci dowiedzą się na czym polega praca działu Inwestycji i Utrzymania Ruchu. Ostatni warsztat zaplanowany na 10 grudnia poświęcony będzie rozwiązywaniu problemów technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną środowiska.
Warsztaty dla uczniów odbędą się w drugiej połowie listopada na terenie szkół biorących udział w Programie: 21 listopada w Zespole Szkół w Rybniku, następnie 26 listopada w Szczecinie, oraz 28 listopada w Zespole Szkół we Wronkach. Specjaliści Amiki, podczas wizyt w szkołach skupią się na zagadnieniach dotyczących pracy serwisanta. Uczniowie będą mieli okazję poznać m.in. techniki sprzedażowe, które są niezbędne w ich przyszłej pracy. Podczas spotkań zostaną również zaprezentowane sprzęty AGD oraz sposoby ich naprawy. Każdy, kto weźmie udział w spotkaniu, otrzyma certyfikat poświadczający uczestnictwo oraz będzie miał okazję złożenia aplikacji na praktykę.
- W nadchodzącym semestrze chcemy pokazać uczniom i studentom, jak ważne jest równoległe rozwijanie kompetencji miękkich i twardych. Kompetencje te stale się ze sobą przeplatają i są jednakowo ważne. W przypadku kompetencji miękkich, czyli tych, które dotyczą naszych umiejętności społecznych i osobistych, chcemy pokazać jak ważna jest np. komunikacja - szeroko rozumiana, jako komunikowanie się w zespole, z klientem, podczas negocjacji czy prezentacji. Kompetencje twarde to z kolei konkretna wiedza specjalistyczna i umiejętności, które wykorzystywane są w codziennej pracy inżyniera. Codziennie jestem świadkiem tego, że od inżyniera wymaga się wysokich kompetencji w zakresie porozumiewania się z innymi, interdyscyplinarność to więc obecnie droga do sukcesu mówi Jolanta Tupaj.
Program Nauka od Kuchni realizowany jest w ramach projektu Biznes dla edukacji przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w partnerstwie z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Partnerami Programu są: firma Amica, oraz serwisy Bartex i AGD Bogdan Koźlik. Więcej informacji na temat Programu można znaleźć na stronie www.naukaodkuchni.pl i na fanpageu Nauka od Kuchni.