Regaty Transat Jacques Vabre rozpoczęte. Jacht ENERGA wystartował!
U północnych wybrzeży Francji, o godz. 13:00 rozpoczęła się 11. edycja najbardziej prestiżowych regat oceanicznych tego roku - Transat Jacques Vabre. 44 nowoczesne jednostki, cztery klasy żeglarskie, a wśród nich na polskim jachcie ENERGA dwuosobowa załoga: Zbigniew "Gutek" Gutkowski oraz Maciej "Świstak" Marczewski. Cel jest sprecyzowany - dopłynąć do mety w brazylijskim Itajai i zawalczyć z francuskimi gigantami o jak najlepszy wynik.
Jest to pierwszy start Polaków w tym żeglarskim wydarzeniu. Historyczną załogę, rywalizującą w klasie IMOCA Open 60. tworzą: Zbigniew Gutek Gutkowski, czołowa postać polskiego samotniczego żeglarstwa oceanicznego i Maciej Świstak Marczewski, doświadczony kapitan techniczny jednostek różnych klas. Mimo że występ w TJV jest dla nich próbą generalną przed przyszłorocznymi regatami okołoziemskimi Barcelona World Race, nie zamierzają płynąć zachowawczo.
- Dysponujemy naprawdę świetną bronią, bo tak można nazwać ultranowoczesny jacht ENERGA, stąd też chcemy jak najlepiej wykorzystać jego możliwości. To, w połączeniu z odrobiną szczęścia, może zaowocować naprawdę dobrym rezultatem. Konkurencja jest silna, ale chcielibyśmy skończyć wyścig na satysfakcjonującej wszystkich pozycji i spełnić marzenia własne oraz kibiców - powiedział przed startem Zbigniew Gutkowski, skiper jachtu ENERGA.
Jacht ENERGA to najnowocześniejsza jednostka klasy IMOCA pływająca pod polską banderą. -Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Gutka i Świstaka w tak ważnym wydarzeniu dla polskiego żeglarstwa. Współpraca z teamem ENERGA Sailing to jeden z elementów ogólnopolskiego programu Grupy ENERGA popularyzującego żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży - mówi Wojciech Topolnicki, wiceprezes zarządu ENERGA SA. - Historyczny start Polaków w prestiżowych międzynarodowych regatach to doskonała okazja do wzmocnienia rozpoznawalności marki ENERGA i samego programu.
Żeglarstwo oceaniczne od dawna zdominowane jest przez Francuzów, co dla zawodników z innych krajów stanowi dodatkową motywację. - Udział w Transat Jacques Vabre to kontynuacja drogi, jaką obraliśmy, wstępując do rywalizacji w klasie IMOCA. Najważniejsze jest dla nas, aby ukończyć zmagania w trybie regatowym, trzymając się blisko czołówki i walcząc o jak najwyższe miejsce - zapewnił drugi skiper jachtu ENERGA Maciej Marczewski.
Zmagania w klasie IMOCA 60. potrwają około trzech tygodni, a zwycięzcy tej rywalizacji są oczekiwani na mecie około 21-go listopada. Start regat był dwukrotnie przekładany z powodu złych warunków pogodowych.
Więcej informacji znajduje się na stronach www energasailing.pl oraz polishoceanracing.com.pl
***
Zbigniew "Gutek" Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 zakończył je wielkim sukcesem mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10 roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing.
Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq. To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały carbon/ nomex, długość 18,28 m, szerokość 5,94 m, zanurzenie 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby 3200 kg, liczba siłowników 2, dodatkowe urządzenia 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu 28 m, powierzchnia żagli na wiatr 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem - 550 m2.
Transat Jacques Vabre
Regaty Transat Jacques Vabre odbywają się na trasie łączącej od wieków Francję i Amerykę Południową. Od roku 1993, co dwa lata, pomiędzy Hawrem i jednym z południowoamerykańskich portów, najlepsi z najlepszych sprawdzają siebie i swoje jachty, wypływając jesienią na "szlak kawy". W tym roku regaty odbędą się po raz 11., w 4 klasach: IMOCA Open 60, Open 40, Multi 50, MOD 70. Trasa liczy 5450 mil morskich (Le Havre Itajai), a prestiżowy wyścig obchodzi dwudziestolecie istnienia.
ENERGA Sailing wspiera młodych żeglarzy
ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start "Gutka" na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing. Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy Przemysław Miarczyński, Anna Weinzieher, Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.