Edukacja ekologiczna i kosmetyki naturalne czyli Love Me Green
Działania proekologiczne nabierają w Polsce rozpędu. Nie ograniczają się już do deklaracji i prób upowszechniania myślenia ekologicznego - wraz z wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych, a następnie ustawy śmieciowej, stało się oczywiste dla wszystkich, że od refleksji na temat czystego powietrza i segregacji śmieci nie da się uciec. Nie dziwi zatem, że Polacy coraz częściej troszczą się o własne zdrowie i czyste otoczenie. W związku z tym coraz większą popularność zyskują w naszym kraju kosmetyki ekologiczne. Czym się one różnią od zwykłych produktów?
Przede wszystkim nie zawierają substancji, które szkodzą zdrowiu, mimo, iż przepisy nie zabraniają ich stosowania. Chodzi tu zwłaszcza o parabeny, czyli konserwanty mające wpływ na układ hormonalny człowieka, które są również podejrzewane przez naukowców o właściwości kancerogenne. Wpływ na rozwój nowotworów mogą mieć również syntetyczne aromaty i barwniki, szczególnie anilinowe. Kosmetyki naturalne nie zawierają silikonów, parabenów, pochodnych olejów mineralnych produkowanych przez przemysł petrochemiczny ani zbędnej chemii, opierają się natomiast na właściwościach naturalnych olejów roślinnych i ekstraktów.
Wnikliwi, ekologicznie zorientowani konsumenci muszą ponadto zwracać uwagę na rozmaite szczegóły - naturalny peeling powinien opierać się na wykorzystaniu właściwości cukru lub rozdrobnionych skorupek orzechów zamiast cząstek plastiku, które przedostają się do wód gruntowych, a następnie do mórz. Butelka zawierająca szampon, olejek lub balsam powinna nadawać się do recyklingu, stąd najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kosmetyku w opakowaniu biodegradowalnym lub PET. Jak widać, świadomy wybór odpowiedniego produktu może znacznie przyczynić się do redukcji śmieci i zmniejszenia ingerencji w środowisko naturalne.
By skutecznie troszczyć się o środowisko, bardzo ważne jest rozbudzanie świadomości ekologicznej oraz kształtowanie właściwych postaw w szkołach i przedszkolach. Kilka lat temu duży oddźwięk społeczny wywołała Akcja Stop Foliowym Torebkom, dziś nikogo nie dziwią ustawione w placówkach oświatowych kartony na plastikowe nakrętki. Po co się je zbiera? Z odzyskanego w ten sposób plastiku są produkowane przydatne narzędzia, na przykład niezbędne zimą łopaty do odgarniania śniegu, a zaoszczędzone pieniądze są przeznaczane na akcje charytatywne przede wszystkim na wózki inwalidzkie i operacje dla ciężko chorych dzieci. Nacisk na myślenie proekologiczne kładzie również Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzięki wprowadzeniu do szkół średnich nowego przedmiotu przyrody przesunięty zostaje punkt ciężkości z odtwarzania podręcznikowej wiedzy na kompleksową świadomość przyrodniczą, przede wszystkim ekologiczną. Uzupełnieniem tak pojmowanej edukacji z pewnością może być popularyzowanie wiedzy na temat szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego substancji zawartych w stosowanych na co dzień produktach pielęgnacyjnych oraz uświadamianie istnienia alternatyw takich jak kosmetyki naturalne. Na co warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy uczyć, jak odczytywać informacje z opakowań. To z nich można się dowiedzieć, czy do produkcji kosmetyku użyto niekorzystnych dla zdrowia składników, takich jak silikony, parabeny, sztuczne aromaty i barwniki. Jednak to nie wszystko. Dla świadomego konieczności troski o środowisko konsumenta ważne są nie tylko informacje o składzie produktu, lecz również opakowania, na których są one umieszczone. Po co kupować zbędne kartoniki, zawierające w dodatku długie ulotki, jeżeli można wszystkie informacje przeczytać bezpośrednio z butelki lub tubki, a po dodatkowe informacje zajrzeć na stronę internetową producenta? Takie rozwiązanie proponuje firma Love Me Green, która wraz z ofertą naturalnych kosmetyków propaguje proekologiczne rozwiązania dotyczące opakowań i transportu. Ponadto gwarantuje, że wszystkie kosmetyki są produkowane w Europie, we francuskim laboratorium, a pakowane w Polsce. W ten sposób producenci kosmetyków naturalnych przyczyniają się do rozwoju edukacji ekologicznej i prozdrowotnej.
Jak widać, świadomość ekologiczna w Polsce nieustannie wzrasta, jednak wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Warto jednak podjąć trud codziennej segregacji śmieci i rozwijania edukacji ekologicznej wśród młodzieży. Warto również przełamywać przyzwyczajenia i sięgać po zdrowe, pachnące naturalnymi olejkami i ekstraktami roślinnymi kosmetyki naturalne. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale również dostarczamy sobie niekłamanej przyjemności.