Kolejny Raport z cyklu Z perspektywy najemcy dotyczący opłat eksploatacyjnych
DTZ ma przyjemność zaprezentować kolejny Raport z cyklu Z perspektywy najemcy, dotyczący opłat eksploatacyjnych. Publikacja skierowana jest przede wszystkim do najemców nowoczesnych budynków biurowych, przedstawia kluczowe informacje dotyczące opłat eksploatacyjnych, kwestie związane z ich rozliczaniem, a także wskazówki oraz rekomendacje, pozwalające na optymalizację kosztów związanych z najmem powierzchni. Przedmiotowe opracowanie odwołuje się do typowych praktyk rynkowych i zapisów stosowanych w umowach najmu.
Celem Raportu jest, nie tylko podniesienie świadomości wśród najemców w obszarze rozliczania opłaty eksploatacyjnej, ale również promocja najlepszych praktyk, które mogą przyczynić się do poprawy relacji najemcy i wynajmującego.
Opłaty eksploatacyjne są jednym z głównych obszarów zainteresowań użytkowników nieruchomości, ponieważ stanowią znaczną część kosztów ponoszonych przez nich w związku z zajmowaną powierzchnią. Obecnie wartość opłat eksploatacyjnych w budynkach biurowych klasy A w najlepszych lokalizacjach w Polsce stanowi aż 20-25% łącznych kosztów ponoszonych przez najemcę w związku z funkcjonowaniem biura.
Właściwe zrozumienie sposobu rozliczania opłaty eksploatacyjnej, a także znajomość rodzajów kosztów operacyjnych wchodzących w jej skład, są kluczowe w całym procesie związanym z najmem i użytkowaniem powierzchni biurowej, począwszy od wyboru budynku, poprzez negocjacje umowy najmu, a kończąc na efektywnym zarządzaniu nieruchomością. Pozwala to na podjęcie kroków, pozwalających na osiągnięcie realnych oszczędności w kosztach związanych z użytkowaniem nieruchomości.
Aspektami, na które powinni zwrócić uwagę najemcy, są przede wszystkim rozwiązania z zakresu tzw. zielonego budownictwa, które zostały zastosowane w budynku, takie jak energooszczędne oświetlenie LED, systemy ochrony przeciwsłonecznej, rozwiązania pozwalające na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej czy alternatywne źródła energii. Ponadto na etapie negocjacji umowy, najemca powinien wziąć pod uwagę kilka zapisów, istotnych z punktu widzenia przyszłych kosztów. Kluczową kwestią jest stosowanie w umowach najmu zamkniętego katalogu opłat eksploatacyjnych oraz ustalenie górnego limitu kwoty, o jaką wynajmujący może je podwyższyć mówi Katarzyna Lipka, Starszy Konsultant w Zespole Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.
dostarczył infoWire.pl