Jakie skutki uboczne u dzieci mogą pojawić się przy stosowaniu leków z lidokainą?
Jeżeli jesteś mamą, to doskonale wiesz, jak ważny jest dobór leków dla dziecka. Lidokaina, czyli substancja, która jest składnikiem wielu lekarstw, w tym również żelów na ząbkowanie dla niemowląt, może być niebezpieczna przed czym ostrzega FDA (Food and Drug Administration), amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. [1]
Co warto o niej wiedzieć?
Lidokaina jest substancją powszechnie stosowaną w przemyśle farmaceutycznym. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, jej wyprodukowanie to minimalnie niskie koszty dla koncernu. Po drugie, nie bez znaczenia jest jej szerokie zastosowanie i skuteczność. Substancja ta bardzo dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie.. Efektem jej działania jest uśmierzenie bólu. w ciągu kilku chwil, gdyż sam lek zaczyna działać już po 30-60 sekundach.
Również w lekach dla dzieci
Współcześnie po lidokainę sięga się przy produkowaniu różnorodnych lekarstw. Co więcej, jeżeli jesteś mamą, możesz zetknąć się z tą substancją kupując żel na ząbkowanie dla swojego dziecka. Lidokaina jest obecna w większości żeli na ząbkowanie obecnych na naszym rynku.
Niestety, stosując lekarstwo na ząbkowanie z lidokainą, choć pozornie pomagasz swojemu dziecku, możesz również zaszkodzić. Dlaczego?
Szereg skutków ubocznych
Jak donosi FDA, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków preparatów z lidokainą, przepisywanych na receptę, nie powinno się stosować na dziąsła ząbkujących dzieci . Według FDA może to poważnie szkodzić maluchom, a nawet prowadzić do ich zgonu.
Przedstawiciele Agencji przeanalizowali 22 raporty poświęcone reakcji dzieci w wieku od pięciu miesięcy do 3,5 roku, u których zastosowano roztwór lidokainy na receptę lub które połknęły go przypadkowo. ,,Gdy lidokaina jest stosowana u dzieci w nadmiarze lub gdy przez przypadek zostanie przez nie połknięta w nadmiernej ilości może dojść do drgawek, poważnego uszkodzenia mózgu i problemów z sercem" - napisali przedstawiciele FDA w specjalnym oświadczeniu. Przedawkowanie tego środka prowadziło do hospitalizacji dzieci, a nawet do ich zgonów, podkreślili. [2]
Jak podkreślają eksperci FDA, środki przeciwbólowe wcierane w dziąsła są w rzeczywistości bezużyteczne, ponieważ są wypłukiwane z buzi dziecka w ciągu kilku minut. [3]
Jak bezpiecznie pomóc dziecku?
Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele naturalnych metod zwalczania bólu w trakcie ząbkowania. Jedną z możliwości jest sięgnięcie po homeopatię. Zamiast żelów z lidokainą zastosować można krople Camilia. Lek ten jest produkowany wyłącznie z naturalnych składników, a działa podobnie - przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Mamy, które zdecydują się na jego używanie, mogą być pewne, że u dziecka nie pojawią się niebezpieczne skutki uboczne, które mogą wystąpić po użyciu preparatu z lidokainą. Trzeba przy tym pamiętać, że lidokaina może znieczulić choćby przełyk, co osłabiłoby odruch odkrztuszania u maluszka i zwiększyło ryzyko zadławienia.
[1] Źródła:
http://www.fda.gov/drugs/drugsafety/ucm402240.htm
oraz
http://www.medexpress.pl/start/ostroznie-z-lidokaina-u-zabkujacych-dzieci/45513/
http://www.infodent24.pl/techdentpost/lidokaina-stosowana-u-zabkujacych-dzieci-grozi-smiercia,101431.html
http://tech.money.pl/medycyna/artykul/fda-ostrzega-przed-stosowaniem-lidokainy-u-zabkujacych-dzieci,173,0,1572781.html
[2] Źródła:
http://www.fda.gov/drugs/drugsafety/ucm402240.htm
[3] Źródła:
http://www.fda.gov/drugs/drugsafety/ucm402240.htm
dostarczył infoWire.pl