Dach płaski na blasze trapezowej - jak ocieplać?
Blacha trapezowa to materiał chętnie wykorzystywany w konstrukcjach pokryć dachowych, zarówno w budownictwie przemysłowym i publicznym, jak też mieszkaniowym. Często znajduje ona zastosowanie jako dach lub stropodach w układzie płaskim. Rozwiązanie to ma duży wpływ na izolacyjność termiczną, akustyczną, a także - co również bardzo istotne - bezpieczeństwo pożarowe obiektu. Jak ociepla się tego typu konstrukcję?
Jak kłaść?
Do izolacji dachów opartych na blasze trapezowej stosuje się zazwyczaj, z racji odpowiednich właściwości mechanicznych i termoizolacyjnych, skalną wełnę mineralną. Układa się ją w jednej lub wielu warstwach, używając przy tym łączników mechanicznych bądź klejów, np. bitumicznych. Niezależnie od sposobu montażu, płyty izolacyjne należy zawsze kłaść mijankowo i dłuższym bokiem prostopadle do fali blachy. Co ważne - powinniśmy przy tym pamiętać, aby w miarę możliwości minimalizować ilość wprowadzanych na dach obciążeń. Zarówno podczas samych prac, jak i w trakcie późniejszej eksploatacji, np. w celu rutynowej konserwacji urządzeń na dachu.
Jak łączyć?
W przypadku mocowania izolacji przy pomocy kleju, nakładamy go na płyty pasmowo lub plackami - tak, by pokrywał on około 40-50% powierzchni klejonej. Wybierając metodę mechaniczną, do blachy mocujemy jednocześnie hydroizolację z płytami izolacyjnymi. Łączniki umieszczamy w miejscu zakładów papy (hydroizolacji), w rozstawie uzależnionym od strefy dachu. - Dzięki stabilności wymiarowej takich płyt, jak MONROCK PRO czy DACHROCK MAX, nie musimy martwić się oddzielnym mocowaniem termoizolacji. Przytwierdzając hydroizolację, należy jednak pamiętać, by na każdą płytę o wymiarach 2000 na 1200 mm przypadały co najmniej dwa łączniki - podpowiada Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.
Jak ocieplać optymalnie?
Izolując dach płaski oparty na blasze trapezowej warto wykraczać poza ustawowe minimum i ocieplać optymalnie - zarówno pod względem zatrzymywanego ciepła, jak i komfortu akustycznego oraz bezpieczeństwa pożarowego. Przykładowo - rozwiązania dedykowane dachom na blachach trapezowych, takie jak dodatkowe wypełnienia z bloczków trapezowych ROCKWOOL czy płyt RAW (ROCKWOOL Akustyczne Wypełnienie) ograniczają ucieczkę ciepła poza budynek i zmniejszają rachunki za ogrzewanie. Ale nie tylko. - Skalna wełna mineralna to materiał niepalny, czyli bezpieczny w warunkach pożaru. Dodatkowo cechują ją bardzo dobre parametry akustyczne, co w przypadku pustych przestrzeni w fałdach blach trapezowych odgrywa istotną rolę. Współczynnik ? określa stosunek energii akustycznej pochłoniętej przez przegrodę do fal dźwiękowych na nią padającej. Idealny wynik wynosi zatem 1. Zastosowanie wypełnień do perforowanych fal blachy z wełny mineralnej wraz z dwugęstościową płytą o grubości 20 cm pozwala już uzyskać wynik rzędu 0,85 - tłumaczy Tomasz Kwiatkowski.
Dachy płaskie na blachach trapezowych to rozwiązanie popularne i często stosowane zarówno w domach, jak i w budynkach wielkogabarytowych o lekkiej konstrukcji. Dobór odpowiednich rozwiązań pozwala przy takich obiektach uzyskać dużo lepsze efekty w wielu aspektach - m.in. w izolacyjności cieplnej, komforcie akustycznym oraz bezpieczeństwie pożarowym.
dostarczył infoWire.pl