10 sposobów na odpowiedzialne uprawianie sportu
Sport jest bardzo ważny w życiu człowieka. Pozwala utrzymać kondycję fizyczną, a tym samym prawidłową pracę naszego organizmu. Do uprawiania sportu należy jednak podchodzić odpowiedzialnie, czyli po latach braku jakiejkolwiek aktywności, lepiej nie zapisywać się na rajd rowerowy, bo skutki mogą być bolesne...
Uprawianie sportu powinno być jak spożywanie śniadania - regularne. Obecnie na szczęście społeczeństwo jest co raz bardziej świadome zdrowego stylu życia i korzyści płynących z dbania o swoją kondycję fizyczną. To dobrze, sprzyja to bowiem naszemu zdrowiu. Ze sportem należy jednak postępować rozważnie. Nie można rzucać się na głęboką wodę bez przygotowania. Jeżeli od dłuższego czasu nie podejmowaliśmy żadnych aktywności fizycznych lub uprawialiśmy spokojny sport (joga, pilates), to nie próbujmy od razu wykonać całego treningu cardio dla zaawansowanych, nie decydujmy się na start w maratonie albo w rajdzie górskim rowerowy. Taka decyzja może przynieść zamiast korzyści sporo kłopotów zdrowotnych - narażamy się bowiem na ostre kontuzje i ból. Nasz organizm nieprzyzwyczajony do tak intensywnego wysiłku może po prostu tego nie wytrzymać.
Co nam grozi, gdy przesadzimy ze sportem?
Najczęściej grożą nam bolesne zakwasy, które utrzymują się nawet kilka dni. Często dochodzi jednak do nadwyrężenia mięśni i stawów lub do ich naderwania, bo zostaje przeciążony cały układ ruchowy. Równie częste są stłuczenia, powstające w skutku uderzenia lub upadku. Następstwa to stan zapalny, ból, obrzęk, siniaki.
Jak leczyć skutki niezdrowego uprawiania sportu?
Starajmy się unikać leków chemicznych, zawierających substancje, mogące wywoływać skutki uboczne. Uciekajmy się do naturalnych leków. Dobrym rozwiązaniem są leki homeopatyczne. Homeopatia w sporcie jest bardzo popularna, stosowana przez wielu trenerów międzynarodowych sportowców, którzy zalecają im takie leki jak np. Arnica Montana 9 CH (stosowany na bóle, skurcze mięśni, skutki urazu i kontuzji), Ruta graveolens 5 CH (stosowany na skręcenia, zwichnięcia, nadwyrężenia ścięgien, bóle i zapalenia ścięgieł i więzadeł), Apis mellifica 15 CH (stosowany na obrzęk, powstały po urazie, zmniejszający się pod wpływem zimnych okładów). Homeopatia popularność zdobywa z różnych względów. Przede wszystkim nie wywołuje skutków ubocznych (nie wprowadzamy bowiem do organizmu chemii), pobudza organizm do wytworzenia naturalnych sił, które samodzielnie pozwalają mu zwalczyć przykre objawy choroby. Leki homeopatyczne mogą być równocześnie stosowane z innymi lekami, bo nie wchodzą z nimi w żadne interakcje. W przypadku sportowców ważne jest też to, że homeopatia pozwala na długotrwałe stosowanie leku, a w sporcie często zdarzają się urazy. Dzięki temu mogą się obyć bez przyjmowania do organizmu substancji chemicznych, co pozytywnie wpływa na testy antydopingowe. Leki homeopatyczne dla osób uprawiających sport zwierają jedną bardzo ważną substancję - arnikę górską, która wpływa pozytywnie na ukrwienie, chroni naczynia, przeciwdziała bólowi mięśni, zmniejsza urazy, zapobiega obrzękom i siniakom, przyspiesza ich wchłanianie. Ma również działanie przeciwzapalne i antyseptyczne.
Jak uprawiać sport zdrowo?
Przede wszystkim nie zapominajmy, że trening powinien zostać zawsze dostosowany do naszego wieku, umiejętności, kondycji organizmu i stanu zdrowia.
Trening należy rozpocząć stosownie do naszych możliwości. Pierwsze treningi powinny być proste i krótkie, złożone z rozgrzewki, lekkich ćwiczeń i technik oddechowych. Nie powinniśmy się po takim treningu czuć źle. W sporcie najważniejsza jest systematyczność, odpoczynek i satysfakcja, a nie pobijanie rekordów. W klubie sportowym dobrze dobrać zestaw ćwiczeń specjalnie dla nas, na zajęciach grupowych porozmawiać z trenerem, jeżeli coś nam nie pasuje. Dobierze on ćwiczenia, które będą nam odpowiadały.
dostarczył infoWire.pl