Zabezpieczanie podłóg narażonych na intensywne użytkowanie
Powierzchniom z drewna najbardziej szkodzą piasek, wilgoć i wzmożony ruch. Aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu się podłogi należy ją odpowiednio zabezpieczyć środkiem o wyjątkowych właściwościach i funkcji. Radzimy jak chronić klepki, mozaikę i deski położone w domowym przedpokoju i w ciągach komunikacyjnych obiektów użyteczności publicznej.
Rynek oferuje wiele rozwiązań do ochrony i dekoracji posadzek z drewna, ale wciąż najpopularniejszym sposobem zabezpieczania powierzchni wewnątrz jest lakierowanie. Aby środek spełniał pokładane w nim nadzieje, zabezpieczał przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i chemicznymi, powinien zostać odpowiednio dobrany do specyfiki pomieszczenia oraz umiejętnie położony. Dzięki temu unikniemy problemów i nie będziemy musieli przeprowadzać renowacji tak szybko jak po wykorzystaniu produktu niewiadomego pochodzenia i źle dopasowanego.
- Producenci profesjonalnej chemii do parkietów oferują wiele rodzajów lakierów, zarówno podkładowych jak i nawierzchniowych. Produkty te różnią się między sobą parametrami technicznymi i pełnionymi funkcjami - tłumaczy Aldona Słapa, Brand Manager marki Domalux, PPG Deco Polska. - Aby podłoga drewniana zachowała trwałość i estetykę przez długi czas warto prace renowacyjne powierzyć profesjonaliście, a posadzkę zabezpieczyć lakierem podkładowym i finalnym - poliuretanowym. Wspomniane lakiery do podłóg drewnianych cechuje bardzo duża odporność na ścieranie, a jednocześnie elastyczność. W ofercie marki Domalux są to lakier rozpuszczalnikowy Domalux Extra Hard oraz wodorozcieńczalny Domalux Professional Poliuretan Aqua 2S. Produkty te polecane są do wyjątkowo intensywnie używanych podłóg ponieważ tworzą twardą powłokę i zabezpieczają przed wszelkimi obciążeniami - dodaje Aldona Słapa.
Polakierowana podłoga wymaga odpowiedniej dbałości, to znaczy regularnej konserwacji i pielęgnacji. W celu zadbania o świetność zabezpieczonej powierzchni należy ją oczyszczać na sucho i mokro. Odkurzając i przecierając podłogę mopem z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu usuniemy z niej ziarna piasku i drobne zanieczyszczenia. Natomiast dzięki myciu podłogi wodą z dodatkiem dedykowanego preparatu (np. Środka do pielęgnacji podłóg lakierowanych Domalux Professional) osiągniemy ostateczny, zamierzony efekt.
Dzięki zabezpieczeniu powierzchni drewnianych poliuretanowymi lakierami marki Domalux, podłogi takie jak na salach tanecznych, korytarzach urzędów i szkół czy nawet te przy wejściu do mieszkania i użytkowane przez domowe zwierzęta, zachowają ładny i jednolity wygląd.
dostarczył infoWire.pl