Optoelektronika we współczesnym przemyśle obronnym
Zbliżające się Międzynarodowe Targi Optoelektroniki i Fotoniki OPTONexpo 2015 są okazją, aby podjąć temat innowacyjnych rozwiązań technicznych wykorzystywanych we współczesnym przemyśle obronnym. Zaawansowany technicznie sprzęt optoelektroniczny, którego czołowym krajowym producentem jest PCO S.A. bazuje na najnowszych osiągnięciach nauki.
Optoelektronika ma ogromne znaczenie we współczesnym przemyśle obronnym, jest kluczowym elementem wyposażenia indywidualnego żołnierza i wspomagającego go sprzętu, np. wozów bojowych. Produkowany w PCO S.A. sprzęt optoelektroniczny służy wojsku polskiemu i zdobywa kolejne nagrody za jakość i innowacyjność. Stabilizowana obserwacyjno-celownicza głowica optoelektroniczna GOC-1 ,,NIKE" na wrześniowych targach MSPO w 2014 roku otrzymała nagrodę DEFENDER za wyróżniające się rozwiązania techniczne sprzętu dla obronności i bezpieczeństwa państwa, natomiast monokular noktowizyjny MU-3M ,,KOLIBER" w listopadzie 2014 roku został uhonorowany Złotym Laurem Innowacyjności.
Odpowiednie zaplecze badawcze z nowoczesnymi urządzeniami do produkcji w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem inżynierów zaowocowało stworzeniem w spółce PCO S.A. najlżejszego na świecie urządzenie noktowizyjnego. Monokular noktowizyjny MU-3M bez baterii waży tylko 250 g, a dzięki zastosowaniu nowoczesnej optyki asferycznej urządzenie jest także znacznie krótsze od dotychczas produkowanych monokularów. Całkowita długość monokularu noktowizyjnego MU-3M to 97mm.
W naszej firmie powstaje wiele innowacyjnych rozwiązań technologicznych, stworzonych na bazie prawie 40 lat doświadczeń w dziedzinie optoelektroniki i techniki laserowej, które mają istotny wpływ na rozwój polskiego przemysłu obronnego. Dysponując najnowocześniejszym zapleczem badawczym oraz przede wszystkim odpowiednio wyszkoloną i doświadczoną kadrą, tworzymy wysokiej jakości wyroby na potrzeby wojska i służb mundurowych. Uczestniczymy w kluczowych dla bezpieczeństwa państwa programach strategicznych Ministerstwa Obrony Narodowej, jak na przykład projekt "Żołnierz Przyszłości", w którym pełnimy rolę lidera konsorcjum naukowo-przemysłowego - komentuje Ryszard Kardasz, prezes zarządu PCO S.A.
Kwietniowe Międzynarodowe Targi Optoelektroniki i Fotoniki OPTONexpo 2015 będą okazją do zapoznania się z krajową i zagraniczną ofertą z dziedziny optoelektroniki i fotoniki, jako nauki stosowanej w wielu gałęziach przemysłu. Targi Opton to szansa do spotkania autorytetów ze świata nauki, okazja do wymiany doświadczeń specjalistów z branży oraz prezentacja najnowszych urządzeń i technologii pojawiających się na polskim rynku. Na targach nie zabraknie również spółki PCO S.A., która od lat aktywnie rozwija się i wzbogaca polski przemysł obronny w dziedzinie optoelektroniki i techniki laserowej. Spółka jest największym w Polsce producentem wyrobów optoelektronicznych z zastosowaniem techniki laserowej, które są niezbędnym elementem wyposażenia polskiej armii.
Podczas wydarzenia OPTONexpo 2015 podjęty zostanie również temat fotoniki, stąd obecność na targach przedstawicieli Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, której koordynatorem jest PCO S.A. Targi OPTONexpo 2015 odbędą się w dniach 8-9 kwietnia 2015 r. w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie.
***
PCO S.A. jest czołowym krajowym producentem przyrządów obserwacyjnych i celowniczych z zastosowaniem techniki laserowej, noktowizyjnej i termowizyjnej dla potrzeb wojska oraz innych służb mundurowych. Oferta spółki obejmuje, zarówno wyposażenie indywidualne żołnierza, jak i wozów bojowych. PCO S.A. zajmuje się również prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Spółka PCO S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. PGZ konsoliduje docelowo ponad 30 firm (z branży zbrojeniowej, stoczniowej, offshore i nowych technologii) z rocznymi obrotami rzędu 4,5mld zł oraz przeszło 16 tysiącami pracowników. W efekcie konsolidacji, powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata - lider przemysłowy w procesie modernizacji polskiej armii.
dostarczył infoWire.pl