Artyści ludowi - wierni tradycji i folklorowi
Na festynach ludowych nie brakuje straganów z wyrobami rękodzielniczymi. Chętnie oglądamy i kupujemy te unikatowe, ręcznie robione cuda. Kim są ich twórcy i dlaczego zależy im na dzieleniu się swoim talentem?
Liczba artystów ludowych spada. Wiele profesji, takich jak hafciarz, wikliniarz czy garncarz, to obecnie zawody ginące. Niektórym osobom zależy jednak na kultywowaniu tradycji i popularyzacji sztuki ludowej. ,,Często jest to wpływ rodziców, którzy sami się nią zajmowali" - mówi serwisowi infoWire.pl Anna Listopadzka z firmy Impresja Rękodzieło.
Twórcy ludowi to prawdziwi artyści, choć nie zawsze są wykształceni na kierunkach plastycznych. Czasem zajmowali się zupełnie czymś innym, jednak odkrycie talentu spowodowało, że postanowili nadać własnym przeżyciom i emocjom realny kształt. Natchnienie zwykle czerpią z natury oraz życia codziennego.
Artysta często zyskuje grono wiernych odbiorców, kolekcjonerów, którzy lubią i cenią jego sztukę, więc chętnie kupują dzieła przez niego stworzone. Największym powodzeniem cieszą się formy użytkowe. Nie tylko mają one funkcje dekoracyjne, lecz także są przydatne.
dostarczył infoWire.pl