Lakierowanie podłogi olejowanej
Olejowanie drewnianej posadzki zyskuje coraz więcej zwolenników. Szlachetny, naturalny efekt - to główna zaleta systemu. Co jednak zrobić, gdy pielęgnacja podłogi jest dla nas zbyt wymagająca, a wykończenie nie spełnia oczekiwań? Radzimy, jak lakierować zaolejowaną podłogę.
Wady i zalety olejowanej podłogi
Olej podkreśla piękno drewna zachowując jego oryginalny wygląd i strukturę. Zabezpiecza podłogę wnikając w jej głąb nie tworząc powłoki na jej powierzchni. W wypadku uszkodzenia nie trzeba odnawiać całej posadzki, a jedynie zniszczone miejsce. Olej sprawia wrażenie, że podłoga jest matowa, a każde pomieszczenie jest przytulne i ciepłe w odbiorze. Opisywane rozwiązanie ma jednak także wady. Olejowane posadzki bez odpowiedniej pielęgnacji ulegają szybszemu zużyciu i wymagają staranniejszej dbałości od tych pokrytych lakierem. Okazuje się, że częste, systematyczne odświeżanie zabezpieczenia oraz trudności w utrzymaniu podłogi w czystości to dla wielu osób problem nie do przeskoczenia. Czy można więc polakierować olejowaną podłogę?
Lakierowanie podłogi olejowanej
- Wcześniej olejowaną podłogę w celu zmiany wykończenia można polakierować. Przed tym należy ją wyszlifować do surowego drewna, a wszelkie ubytki i szczeliny między elementami drewnianej posadzki zaszpachlować. Po szpachlowaniu trzeba wygładzić posadzkę wykonując szlif papierami o drobnej granulacji ścierniwa, a następnie pokryć jej powierzchnię Podkładem odcinającym AL Domalux Professional - mówi Ernest Wesołowski, ekspert ds. lakierów parkietowych oraz Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji Akademii Technik Malarskich Dekoral Professional. - Podkład dedykowany jest trudnym podłożom. Odcina pozostałości olejów znajdujące się w szczelinach pomiędzy elementami posadzki oraz resztki środków znajdujące się w drewnie. Ponadto zamyka pory drewna i stabilizuje jego luźne cząstki, zapewnia bardzo dobrą przyczepność lakierów nawierzchniowych oraz zwiększa ich wydajność. Po zastosowaniu tego podkładu na posadzkę możemy położyć lakier nawierzchniowy wodorozcieńczalny lub rozpuszczalnikowy - tłumaczy Ernest Wesołowski.
W celu zmiany efektu podłogi samo mycie bądź jej matowienie nie wystarczy. Olej wnika w strukturę drewna dlatego odpowiednie przygotowanie podłoża, dla osiągnięcia trwałego i zadowalającego efektu, z wykorzystaniem lakieru (Podkład odcinający AL) jest bardzo istotne. Powierzchnia przeznaczona do lakierowania powinna być czysta, sucha, bez pozostałości innych środków.
dostarczył infoWire.pl