Szwedzki urlop z dreszczykiem emocji
Czytelnicy z całego świata zaczytują się w szwedzkich kryminałach. A gdyby tak spędzić urlop w najsławniejszych literackich miejscach i poczuć dreszczyk emocji na własnej skórze?
W dniach 13-16 sierpnia br. fani kryminałów zjadą się do Gotlandii, gdzie odbędzie się międzynarodowy festiwal Crimetime. Oprócz spotkań z autorami, odbędą się wydarzenia towarzyszące: każdy będzie mógł wcielić się w Blomkvista czy Wallandera i zabawić się w odkrywanie śladów morderstwa czy wziąć udział w warsztatach pisania. Przewidziano też szereg wydarzeń dla dzieci oraz występy teatru improwizacji. Klucz do zwiedzania i wypoczynku może być różny, Ci, którzy zasmakowali w wakacjach literackich bardzo sobie je chwalą:
,,W Szwecji ma miejsce nowa fala turystyki inspirowanej książką i filmem, w szczególności o tematyce kryminalnej. Ta fala popularności w dużej mierze została wywołana przez Stiega Larssona, którego książki sprzedały się w 20 milionach egzemplarzy na całym świecie, na nich podstawie zrealizowano dwa filmy. NOVASOL w Szwecji ma najbogatszą ofertę, ponad 2.800 domów, część z nich można traktować jako tło wydarzeń słynnych kryminałów, jak np. nasze domy w Fjällbace znanej z książek Camilli Läckberg" - zachęca Anna Kaźmierczak, dyrektor NOVASOL Polska, a prywatnie fanka skandynawskich powieści kryminalnych.
Największym miastem Gotlandii jest Visby. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: zachowało się tu ponad 200 średniowiecznych budynków, katedra oraz ruiny licznych kościołów. Miasto okala mur obronny o długości ok. 3,5 km i wysokości 11 m, z ponad 50 wieżami. Idealne miejsce dla powieści kryminalnej! Stąd pochodzi bohaterka bestsellerowej serii Anny Jansson, komisarz Maria Wern. Po śmierci męża próbuje na nowo poukładać swoje życie, godząc karierę z wychowywaniem dzieci. Prowadzi śledztwa w sprawach niezwykle brutalnych morderstw: seryjni zabójczy, rytualne morderstwa czy problemy ekoterrorystów to dla niej chleb powszedni. Szukając cichej i spokojnej bazy wypadowej do zwiedzania warto rozważyć trzyosobowy apartament wakacyjny http://www.novasol.pl/p/S42351, zlokalizowany tuż nad wybrzeżem. To co istotne - Szwedzi kończą wakacje już w połowie sierpnia, więc wtedy ceny spadają o połowę.
Fani policjanta śledczego Kurta Wallandera będą zachwyceni spędzeniem urlopu nieopodal Ystad, gdzie mieszka książkowy bohater, np. w takim czteroosobowym domu http://www.novasol.pl/p/S11041. Do tej pory ukazało się dziesięć powieści z serii autorstwa Henninga Mankella. Sam Wallander jest postacią szczególną: przechodzi kryzys wieku średniego, kłopoty ze zdrowiem, popada w depresję, a jego życie uczuciowe to seria porażek, okraszonych nieporadnością bohatera. Na kartach kolejnych powieści Wallander wciąż się zmienia i ewoluuje, przez co różni się od wielu postaci znanych z literatury, którzy od pierwszej do ostatniej strony pozostają tacy sami.
Kolejny szwedzki pisarz za swoją bohaterkę obrał niezwykłą bałtycką wyspę - Olandię. Według popularnej legendy, wyspa jest pozostałością po wielkim motylu, któremu odpadły skrzydła i swój lot zakończył w morzu. Johan Theorin, wielokrotnie nagradzany młody szwedzki autor ,,Kwartetu olandzkiego", cieszy się dużą popularnością także w Polsce. Pisarz jest mistrzem łączenia fabuły kryminalnej z pasjonującym portretem lokalnej społeczności, a bałtycka wyspa Olandia ze Storą Alvaret to przewodnie motywy jego książek, stanowi rozpoznawalny element jego niezwykłych kryminałów. Zatopić się w tej atmosferze można np. tutaj http://www.novasol.pl/p/S41252
dostarczył infoWire.pl