Zalety akrylowych farb fasadowych
Przyjęta w marcu 2015 roku ustawa o charakterystyce energetycznej budynków oraz programy dofinansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych ,,Ryś" sprawiły, że trudno wyobrazić sobie lepszy moment na poprawę efektywności energetycznej domu.
- Termomodernizację domu warto zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Na powodzenie tego przedsięwzięcia w porównywalnym stopniu wpływają materiały dociepleniowe i elewacyjne. Zaznajomienie się z zaletami produktów systemów ociepleń stanowi zatem dobry punkt wyjścia. Szczególną uwagę należy poświęcić projektowi powłoki elewacyjnej - to od niej zależy, czy całość ocieplenia będzie spełniać swoje zadania przez długie lata - radzi Piotr Nowacki, Brand manager marek Dekoral Professional i Sigma Coatings.
Skuteczność żywic akrylowych
Produkty, których skład oparty jest w dużej mierze na żywicach akrylowych, jeszcze kilka lat temu cieszyły się ogromną popularnością za sprawą niewygórowanej ceny. Przeznaczone głównie dla podłoży mineralnych i organicznych farby akrylowe występują w wersjach, wodorozcieńczalnych, ale też na bazie rozpuszczalników organicznych. Na rynku dostępne są produkty o zwiększonej zawartości spoiwa, tzw. farby lateksowe. Przypomnijmy, że tynki oraz farby akrylowe cechują się niską nasiąkliwością powłoki, a co za tym idzie są stosunkowo odporne na zabrudzenia oraz szorowanie. Farby zwykle gwarantują matowe wykończenie dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. W porównaniu z materiałami silikonowymi powłoki akrylowe są o wiele bardziej elastyczne, a zatem odporne na uszkodzenia. Farby akrylowe tworzą szczelną powłokę, która stanowi niestety większy opór dla pary wodnej w stosunku do farb silikonowych.
Satysfakcjonujące połączenia
Z racji słabszej paroprzepuszczalności popularne farby akrylowe rozmijały się z wymaganiami współczesnych systemów ociepleń. W związku z tym wielu producentów opracowało nowoczesne rozwiązania produktów hybrydowych. Nowa generacja materiałów elewacyjnych wykorzystuje zalety różnych odmian produktów. W myśl tej idei żywice akrylowe zostały połączone z silikonami, tworząc farby silikonowo-akrylowe zapewniające efekt samooczyszczania fasady, paroprzepuszczalności, hydrofobowości, a także nienasiąkliwości, odporności na zabrudzenia, szorowanie czy rozwój mikroorganizmów (jak np.: silikonowana farba akrylowa Akrylit 3000 Siloxan marki Dekoral Professional czy silikonowana farba fasadowa na bazie kopolimerów akrylowych Sigma Indurin marki Sigma Coatings). W wyniku satysfakcjonujących połączeń benefitów różnych gatunków farb udało się uzyskać produkty do zadań specjalnych, takich jak uzupełnianie i zakrywanie rys na elewacjach (np. farba fasadowa Sigma Facade Elastocoat marki Sigma Coatings) czy tworzenie efektów dekoracyjnych (np. elastyczna farba strukturalna Sigma Kwartstone marki Sigma Coatings). Tym samym wkomponowanie farb akrylowych w elementy systemu ociepleń nie stanowi już dzisiaj problemu.
dostarczył infoWire.pl