Rynek private equity - globalna stabilność, Europa na lekkim minusie
Rynek private equity w 2015 roku mógł pochwalić się dobrymi wynikami. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej na świecie fundusze PE zebrały po raz trzeci z rzędu ponad 500 miliardów USD - tak wynika z siódmej edycji corocznego raportu ,,Global Private Equity Report" opracowanego przez Bain & Company, globalnego lidera wśród doradców funduszy na świecie.
Łączna wartość zebranego przez private equity kapitału w 2015 roku wyniosła 527 mld USD co oznacza spadek o 28 mld USD w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku (wykres 1). Globalna wartość samych transakcji wykupu wyniosła 282 mld USD, czyli nieco więcej niż w 2014 r. Pod tym względem duży wzrost zanotowała Ameryka Północna - aż 16 proc. W Europie odnotowano natomiast 5 proc. spadek (wykres 2).
W raporcie Bain & Company widać wyraźnie cztery trendy, które będą kształtować rynek PE w 2016 roku:
Duży kapitał na rynku - Fundusze private equity posiadają ponad 1,3 bln USD niezainwestowanego kapitału, co jest kwotą o ponad 100 mld większą niż w 2014 roku (wykres 3). W efekcie możemy spodziewać się zwiększenia wydatkowania tych zasobów. Generalnie private equity przynosi wyższą stopę zwrotu niż inne klasy aktywów, co jest istotne w kontekście aktualnej słabości rynków kapitałowych i niskich stóp procentowych. Powoduje to napływ kapitału do tego typu funduszy. Ten kapitał musi zacząć pracować, dlatego należy się spodziewać zwiększonej aktywności funduszy w najbliższym czasie - mówi Marek Kośnik, manager w Bain & Company.
Konkurencja z inwestorami strategicznymi - fundusze PE coraz częściej muszą rywalizować z inwestorami branżowymi. Niski koszt kapitału przekłada się na zwiększony apetyt na fuzje i przejęcia wśród korporacji (wykres 4).
Wysokie wyceny - z uwagi na wysoki popyt na aktywa, wyceny firm są na rekordowym poziomie (wykres 5).
Rosnąca liczba dużych transakcji - W ubiegłym roku liczba transakcji powyżej 5 mld USD niemal potroiła się. W perspektywie ostatnich 5 lat wzrost wynosi aż 62 proc. W przeciwieństwie do nich, liczba transakcji o wartości od 100 mln do 5 mld dolarów w 2015 roku zanotowała minimalny spadek, a w dłuższej perspektywie - pozostaje na zbliżonym poziomie (wykres 6).
Fundusze w Polsce
Odnosząc globalne trendy do polskiego rynku trzeba zwrócić uwagę na to, że skala działania funduszy PE jak i typowa wartość transakcji są mniejsze. Należy jednak pamiętać, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem dla funduszy private equity na tle innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Nasza gospodarka rośnie relatywnie szybko i to właśnie u nas jest najwięcej firm w regionie. Bardzo ważnym czynnikiem, który może być katalizatorem dla aktywności funduszy jest kwestia sukcesji w polskich firmach. Przedsiębiorcy, którzy 20-25 lat temu rozpoczynali swoją działalność coraz częściej zadają sobie pytanie - co dalej? Dzieci założycieli nie zawsze są zainteresowane prowadzeniem rodzinnego biznesu, fundusze mogą być w takiej sytuacji interesującym partnerem - komentuje Marek Kośnik, manager w Bain & Company.
Pełna wersja raportu dostępna jest do pobrania tutaj
dostarczył infoWire.pl