Ziemi rolnej już tak łatwo nie kupisz... ani nie sprzedasz
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego ma w założeniu ograniczyć nabywanie polskiej ziemi rolnej przez cudzoziemców. Okazuje się jednak, że daleko idące reglamentacje będą obowiązywać też Polaków. Zasadniczo oprócz rolników indywidualnych ziemię rolną będą mogły nabywać tylko Kościoły i związki wyznaniowe. Wiele wskazuje na to, że obrót nieruchomościami rolnymi zostanie w znacznym stopniu zahamowany.
,,Reżimowi ustawy będzie podlegać obrót wszystkimi nieruchomościami, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie zostały przeznaczone na inne cele niż rolne. Wiąże się to z tym, że zasadniczo nabywcą tych nieruchomości będzie mógł być rolnik indywidualny" - mówi serwisowi infoWire.pl Mariusz Zając z Kancelarii Zając Zarębski i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Problem między innymi w tym, że grunty rolne znajdują się także w miastach. W niektórych - odsetek tych gruntów sięga nawet kilkudziesięciu procent.
Jak zauważa ekspert: ,,Ustawowe ograniczenia dotkną również obrót domami położonymi na terenach wiejskich lub w miastach, ale na terenach rolniczych. Działkę wraz z domem będziemy mogli sprzedać po uzyskaniu zgody Agencji Nieruchomości Rolnych [ANR] i co do zasady rolnikowi indywidualnemu".
Z dużymi utrudnieniami muszą liczyć się też firmy z branży deweloperskiej posiadające - choćby w niewielkiej ilości - nieruchomości rolne. Zbycie udziałów albo akcji przez te firmy - z wyjątkiem obrotu publicznego - także będzie wymagało zgody ANR.
Oprócz tego ,,przez najbliższe pięć lat ma być wstrzymana - z pewnymi wyjątkami - sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Problem jest taki, że ma to dotyczyć również nieruchomości położonych w granicach administracyjnych miast. Skutkiem może być zmniejszenie podaży gruntów przewidzianych na inwestycje, zarówno o charakterze mieszkaniowym, jak i usługowym oraz przemysłowym" - stwierdza rozmówca.
dostarczył infoWire.pl