Tej opłaty Polacy serdecznie nie znoszą. Sondaż dla „Wprost” jak wskazówka dla rządu

Tej opłaty Polacy serdecznie nie znoszą. Sondaż dla „Wprost” jak wskazówka dla rządu

Pilot do telewizora
Pilot do telewizora Źródło: Shutterstock
Rośnie grono zwolenników zniesienia abonamentu RTV - wynika z sondażu dla „Wprost”. Zniesienia opłaty chce niemal 80 proc. Polaków.

W połowie maja Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) poinformowała o nowych stawkach opłat abonamentowych, które będą obowiązywały w przyszłym roku.

Od 2027 roku opłata za miesiąc używania odbiornika radiofonicznego wyniesie 10,80 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 34,50 zł. Opłaty abonamentowe wzrosną. Obecnie za jeden miesiąc za radioodbiornik Polacy płacą 9,50 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny jest to 30,50 zł. Jeśli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wynosi odpowiednio 114 zł i 366 zł.

Coraz więcej Polaków chce likwidacji abonamentu

Abonament RTV należy do najbardziej lekceważonych przez Polaków opłat. Z najnowszego sondażu pracowni SW Research dla „Wprost” wynika, że rośnie grono zwolenników jego likwidacji.

Na pytanie: „Czy jesteś za zniesieniem abonamentu RTV?” aż 79,3 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, a zaledwie 8,5 proc. jest przeciwnego zdania. 12,2 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

W badaniu przeprowadzonym 1,5 roku temu likwidacji opłaty chciało 78,8 proc. badanych, a niemal 10 proc. było przeciw.