PGZ i Boeing podpisały list intencyjny ws. współpracy
– Jednym z naszych strategicznych celów jest nawiązywanie współpracy z partnerami zagranicznymi, w ramach której zostanie zrealizowany transfer innowacyjnych technologii i ich implementacja do zakładów przemysłowych wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wierzymy, że długookresowe partnerstwo pomiędzy PGZ i Boeingiem będzie istotnym wsparciem dla krajowego przemysłu w modernizacji technicznej polskiej armii, a także znacząco podniesie jego innowacyjność i konkurencyjność, jednocześnie włączając go w międzynarodową sieć dostaw. Relacje z naszym amerykańskim partnerem układają się doskonale, czego wyraźnym dowodem jest właśnie podpisany list intencyjny – powiedział wiceprezes Radosław Obolewski, cytowany w komunikacie.
List intencyjny zawiera program zaangażowania przemysłowego, opracowany wspólnie przez PGZ i Boeing, który został dostosowany do priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. W jego ramach przewiduje się rozwój kompetencji, transfer technologii oraz know-how, wspólne badania, rozbudowę technologii i łańcucha dostaw, jak również usługi wsparcia w zakresie szerokiej gamy platform i programów Boeinga w lotnictwie i obronności. Boeing zamierza prowadzić interesy ze spółkami lotniczymi wchodzącymi w skład PGZ, w ramach szeregu przedsięwzięć dotyczących projektowania, produkcji oraz integracji, podano również.
W ramach programu AH-64E Apache PGZ i Boeing będą mogły rozwijać możliwości biznesowe obejmujące integrację broni i systemów łączności, wsparcie długoterminowe i szkolenia, w tym utrzymanie i szkolenia lotnicze, rozwój badań i technologii oraz rozwój łańcucha dostaw. Istnieje również możliwość rozszerzenia współpracy pomiędzy PGZ i Boeingiem o prace nad dodatkowymi programami, w tym ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47 Chinook, zmiennopłata wielozadaniowego V-22 Osprey, wywiadu lotniczego, programów obserwacji oraz rozpoznania, jak również systemów kosmicznych i satelitarnych.
Apache AH-64E to najbardziej zaawansowany, wielozadaniowy helikopter uderzeniowy na świecie i jedyny śmigłowiec wyposażony w radar kierowania ogniem i optoelektroniczne czujniki dla obu pilotów. Boeing dostarczył ponad 2200 śmigłowców, w tym ponad 230 wersji AH-64E Apache, do wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych oraz klientów na całym świecie.
Polska Grupa Zbrojeniowa to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.
Boeing, poprzez dział Obrony, Przestrzeni i Bezpieczeństwa (DSS), jest światowym liderem na tym rynku. Jest też największym producentem najbardziej różnorodnych samolotów wojskowych na świecie.