Złoty się umacnia, dzięki prezydenckiemu projektowi ustawy
Sytuacja na rynku walutowym jest aktualnie wyjątkowo korzystna dla rodzimej waluty. Złoty kontynuuje umacnianie się zarówno względem euro jak i amerykańskiego dolara, a w ostatnich dniach ruch ten nabrał impetu. Obecnie kurs EUR/PLN oscyluje w okolicach poziomu 4,2830, co jest najniższym kursem od ponad trzech miesięcy, natomiast USD/PLN wyceniane jest po 3,8410, czyli wartości ostatnio widzianej w drugiej połowie czerwca.
Głównym czynnikiem umacniającym złotego jest pozytywny odbiór łagodniejszej od oczekiwań ustawy frankowej – elementu stanowiącego w oczach inwestorów zagranicznych jeden z głównych czynników ryzyka dla polskiej gospodarki. Ustawa oddala ponadto ryzyko obniżki ratingu Polski, co również zniechęcało część uczestników rynku od inwestycji w naszym kraju.
Sytuacja polskiego złotego w krótkim i średnim okresie uzależniona będzie w dużej mierze od czynników zewnętrznych, w tym głównie apetytu na ryzyko na globalnych rynkach. Jeżeli utrzyma się on na obecnym poziomie, wówczas rodzima waluta, ze względu na nieznaczne niedowartościowanie, może mieć większy niż inne waluty rynków wschodzących potencjał wzrostowy. Z drugiej strony, silne wzrosty w ostatnich dniach mogą rodzić chęć szybkiej realizacji zysków.
Dziś nastroje na rynku walutowym może kształtować Bank Anglii, który podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych. Zdecydowana większość uczestników rynku spodziewa się poluzowania polityki monetarnej na Wyspach, co przekłada się na wyprzedaż funta. Mało, lecz mimo wszytko prawdopodobny scenariusz pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,5% z pewnością spowodowałby silne umocnienie się funta, a także zwiększoną zmienność na większości par walutowych.
Ponadto warto zwrócić uwagę na dane dotyczące zatrudnienia oraz zamówień fabrycznych w USA. Hitem końca tygodnia pozostanie jednak jutrzejsza publikacja danych mówiących o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, czyli popularne amerykańskie „payrollsy". Jak zwykle dane mogą mocno elektryzować inwestorów, zwiększając zmienność i nadając kierunek dolarowym parom walutowym.
Maciej Leściorz, dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets