Sytuacja kobiet na rynku pracy. Awans Polski o 3 pozycje w rankingu
„Rosnąca pozycja Polski w rankingu PwC Women in Work Index to kolejny przykład tego, jak wiele udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich lat dynamicznego rozwoju gospodarczego. Osobiście cieszy mnie fakt, że polscy przedsiębiorcy stawiają na kobiety, doceniając ich potencjał i kompetencje. Wyzwaniem ciągle pozostaje jednak zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych” – powiedziała partner Anna Sieńko, cytowana w komunikacie.
Polska zanotowała największy wzrost spośród wszystkich krajów OECD uwzględnionych w raporcie PwC„Women in Work Index”, awansując z 12. na 9. pozycję. Tradycyjnie na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się kraje nordyckie: Islandia, Szwecja i Norwegia. Stawkę zamykają Meksyk, Korea Płd. i Grecja. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski, w pierwszej 10-tce znalazła się jeszcze Słowenia (5. lokata).
„Awans Polski jest przede wszystkim związany z dużym spadkiem bezrobocia wśród kobiet (z 18-8 proc. w 2015 r.), a także jednej z najmniejszych różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn. Wskaźnik tzw. pay gap w naszym kraju wynosi obecnie 7 proc. Mniejszym mogą pochwalić się jedynie Nowa Zelandia i Słowenia. Jak wynika z analizy PwC, jeśli obecny pozytywny trend utrzyma się na tym samym poziomie, to różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce uda się zniwelować do 2021 r. – najszybciej spośród wszystkich badanych krajów” – czytamy w komunikacie.
Ranking PwC „Women in Work Index” powstaje na podstawie analizy szeregu wskaźników, takich jak: stopa bezrobocia, dostęp kobiet do rynku pracy, rodzaj zatrudnienie (pełny lub niepełny wymiar godzin), a także bezpieczeństwo pracy i równość wynagrodzenia w porównaniu z mężczyznami.