Polska strategia rozwoju sztucznej inteligencji. „To pierwsze tego typu spotkanie w Polsce”
Spotkanie miało na celu próbę stworzenia polskiej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Wśród prelegentów byli m.in. wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin, wiceminister cyfryzacji Karol Okoński, prof. Maciej Chorowski - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt, prof. Jerzy Lis z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Marcin Pałys z Uniwersytetu Warszawskiego oraz czołowi przedstawiciele krajowego i międzynarodowego biznesu, m.in. Mark Loughran z Microsoft, Artur Waliszewski z Google Polska czy Tomasz Niebylski z SAP Polska.
Impact Roundtable AI zapoczątkował szeroką debatę pomiędzy rządem, biznesem i środowiskiem akademickim o przyszłości sztucznej inteligencji w Polsce. Dyskutowano o tym,jakich narzędzi użyć, by stworzyć optymalne warunki i klimat dla dynamicznego rozwoju szeroko rozumianej branży SI w naszym kraju..
Uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili, że „Polska Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji” jest koniecznością. Bez jej implementacji Polska może nie znaleźć się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. Aby pozostać liczącym się krajem w Unii Europejskiej oraz na świecie, musimy stworzyć własny, prężny ekosystem instytucji oraz podmiotów wspierających rozwój sztucznej inteligencji. Polska administracja rządowa przy współpracy z przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi powinna stworzyć warunki umożliwiające szybkie wdrożenie oraz komercjalizację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów.
Jednak bez silnego wsparcia biznesu oraz odpowiednich zachęt, trudno będzie stworzyć innowacyjną gospodarkę wykorzystującą wysoko zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Kluczem do tego jest synergia wszystkich podmiotów i grup zaangażowanych w dyskusję o SI.
Wicepremier Jarosław Gowin podkreślał po spotkaniu, że polskie władze są świadome, jak ważnym będzie w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dlatego przygotowania do przyjęcia odpowiedniej strategii już się rozpoczęły. Według polityka taka strategia jest niezbędna ponieważ - jak mówił podczas spotkania - potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań w: funkcjonowaniu służby zdrowia, administracji publicznej, w kształceniu czy budowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński podkreślał, że „Polska jest na początku drogi do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji”. – Jednak niebawem chce przedstawić pierwsze plany stworzenia strategii jej wdrażania. Ta strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji – zaznaczył.
– Okrągły stół, do którego zasiedli przedstawiciele środowisk kluczowych dla rozwoju sztucznej inteligencji, to dobry początek. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób opracować polityki oraz jakich narzędzi użyć, aby stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce – relacjonował dyr. Chorowski z NCBR. – Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, by zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią SI, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek. Wierzę, że wykorzystamy ten potencjał – uzupełnił Chorowski.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.