Lublin rozwija się dzięki lokalnym deweloperom
Lubelski rynek biurowy rozwija się głównie dzięki lokalnym deweloperom. Całkowita aktywność najemców w 2018 roku wyniosła 14,1 tys. m kw., czyli o blisko 61 proc. więcej niż w 2017 roku, co było najlepszym wynikiem od początku prowadzenia statystyk na tym rynku.
Całkowity zasób powierzchni biurowej w 2018 roku wyniósł ponad 194,2 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej i w ostatnich 12 miesiącach powiększył się o 25,4 tys. m kw. w trzech budynkach biurowych: Spokojna 2 (Orion – 18,6 tys. m kw.), CZ Office Park C (Centrum Zana – 5 tys. m kw.) oraz Point 75 (K-Investment – 1,8 tys. m kw.).
Wzmożona aktywność najemców w Lublinie ma związek z oddaniem do użytku na przestrzeni ostatnich dwóch lat nowoczesnych projektów biurowych, takich jak kolejne fazy projektu CZ Office Park czy Spokojna 2. Do inwestycji w tym mieście kolejnych najemców przekonuje obserwowany trend decentralizacji firm z sektora usług dla biznesu oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowników.
Najwyższy poziom pustostanów
Wskaźnik powierzchni niewynajętej na koniec 2018 roku wyniósł 15,4 proc. i był to najwyższy wynik wśród dziewięciu największych rynków biurowych w Polsce, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy wskutek wzmożonej aktywności najemców uległ on kompresji o 4,2 pp. Trend ten powinien się utrzymać, ponieważ w 2019 roku oddany do użytku zostanie tylko jeden budynek biurowy oferujący około 2,6 tys. m kw.
Stawki za powierzchnie biurowe w Lublinie w 2018 roku kształtowały się na średnim poziomie 12,00 EUR/mkw./miesiąc.