Do Polski trafiła rekordowa ilość odpadów, a składowiska ciągle płoną
„Gazeta Wyborcza” pisze dziś, do Polski, w 2018 roku trafiły „nie tylko odpady poprodukcyjne z tzw. bursztynowej listy, np. żużle, popioły, szlamy, baterie, kable izolowane, ale również odpady niebezpieczne, w tym metale ciężkie, np. rtęć, i odpady azbestowe”. Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w minionym roku do Polski sprowadzono aż trzykrotnie więcej odpadów niż w 2015 roku.
Pożary składowisk
Dziennik zaznacza również, że do kraju trafiają duże ilości odpadów przeznaczonych do recyklingu. Ze względu na pożary składowisk odpadów, które tajemniczo wybuchały zimą tego roku, również te odpady mogły wpłynąć na zatrucie środowiska.
Odpady trafiają masowo do Polski, ponieważ tak jest taniej. Europejczycy produkują coraz więcej śmieci. Gazeta Wyborcza podaje, że ponad 250 ton tzw. bursztynowych odpadów trafiło do nas z Niemiec, 36,4 tony z Wielkiej Brytanii, a ze Szwecji 30,4 tony. Rynek odbioru i składowania odpadów jest w Polsce jednak nadal dziki. Jak podaje „Wyborcza” „tylko w czerwcu paliły się śmieci w Ostrowie Wielkopolskim, w Studziankach (woj. podlaskie), w Jaworze i miejscowości Gać (Dolny Śląsk) czy w Starym Sączu w Małopolsce”.