Jedzenie bez GMO. Ministerstwo przygotowało specjalną ustawę
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyło właśnie prace nad projektem ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Prace nad nią trały długo, bo od 2017 roku. Czyli dwa lata. Jej projekt był bowiem dwukrotnie szeroko konsultowany publicznie. W ramach konsultacji zgłoszono przy tym szereg propozycji rozwiązań, które miały znaczący wpływ na końcowy kształt ustawy.
– Ustawa jest odpowiedzią na oczekiwania konsumentów, których zdecydowana większość podchodzi z rezerwą do stosowania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zwłaszcza w produkcji żywności. Polacy chcą mieć 100 proc. pewność, że nabywane przez nich produkty spożywcze nie zawierają w swoim składzie GMO lub też, że w procesie ich produkcji nie stosowano GMO – tłumaczy biuro prasowe Ministerstwa.
Kto będzie mógł skorzystać z nowego prawa? Producenci, którzy przygotowują żywność:
- pochodzenia roślinnego, ale tylko taką, która ma odpowiedniki modyfikowane genetycznie dopuszczone do obrotu na rynku UE (kukurydza, rzepak, soja, burak cukrowy),
- pochodzenia zwierzęcego uzyskana ze zwierząt lub od zwierząt karmionych paszami „bez GMO”,
- wieloskładnikową, która zawiera co najmniej 50% składników kwalifikujących się do oznakowania,
Do powyższej żywności dołączyć mogą producenci pasz.
Ustawa szczegółowo określa także wymagania wobec każdej z wymienionych grup produktów oraz formy ich oznakowania. Wprowadzone przy tym będzie identyczne znaki graficzne zawierające oznaczenia słowne:
- „bez GMO” – w przypadku żywności pochodzenia roślinnego oraz pasz,
-
„wyprodukowane bez stosowania GMO” – w przypadku żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności wieloskładnikowej, w której znajdą się składniki pochodzenia zwierzęcego
Znakowanie „wolne od GMO” będzie dobrowolne.Nowe przepisy wprowadzą również kary za fałszowanie informacji o żywności. Kary będą groziły ponadto za brak dokumentów bądź nie przeprowadzanie badań laboratoryjnych.
Nowe regulacje mają wzmocnić konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych. Przepisy ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.